US-Iranian relations before and after the Islamic Revolution in Iran
İran İslam Devrimi öncesi ve sonrası İran-Amerika ilişkileri
- Tez No: 64407
- Danışmanlar: NUR BİLGE CRİSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1979, İran devrimi öncesi ve sonrası Amerika-İran ilişkilerine bakmakta, iki ülke arasındaki düşmanca yaklaşımların sebeplerini araştırmaktadır, İran devriminin oluşumunu incelemekte ve devrimin iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini sergilemeye çalışmaktadır. Her iki ülkenin de birbirinden şikayet edecek geçerli sebepleri olmasına rağmen, karşılıklı yanlış algılama, yanlış yönlendirebilecek kimi ön yargılar da İran ve Amerika arasındaki düşmanlığın artmasına katkıda bulunmuştur. Amerika'nın İran'da başarısızlığa uğramasının, temelde İran tarihi, kültürü ve dinsel yönelimini göz ardı etmesinden kaynaklandığı tartışılmaktadır. Çalışmada, Amerika ile İran arasında erken bir diyalogun başlamasının pek mümkün görünmediği, ancak dünya gerçekleri ile Amerikanın küresel, İran'ın da bölgesel bir güç olduğu göz önüne alındığında her iki ülkenin de birbirini yok sayamayacağı sonucuna varılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study presents a history of the relations between the United States and Iran before and after the Iranian revolution of 1979, and seeks to account for the reasons behind deep hostility between the two countries. It gives an account of the Iranian revolution and examines its impact on the relations between the two countries. Although both countries have legitimate grievances against each other, misperception and misleading dispositions have also contributed to the enmity between Iran and the United States. The United States' failure in Iran is attributed to its neglect of Iranian history, culture and religious orientation. The study concludes that an early dialogue between the United States and Iran is not conceivable; but given the realities of the interdependent world and the fact that the United States is a global and Iran is a regional power, they cannot afford to disregard each other. Ill