Covid 19 salgınına yönelik kriz yönetimi çalışmaları ve psikolojik dayanıklılık düzeyine ilişkin bir araştırma: Şehir Hastanesi örneği
A research on crisis management studies and psychological resilience levels for the Covid 19 epidemic: The example of a city hospital
- Tez No: 644070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA GÖRKEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul ilindeki bir şehir hastanesinde Covid-19 salgınına yönelik kriz yönetimi çalışmaları ve personelin psikolojik dayanıklılık düzeyini incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul'daki bir şehir hastanesinde çalışan klinik idari sorumlusu, eğitim sorumlusu, sorumlu hemşire, doktor ve hemşireler oluşturmaktadır. Aynı zamanda yöneticilere 14 soruluk mülakat uygulamıştır. Çalışma 10 klinik idari sorumlusu, 16 klinik eğitim sorumlusu, 31 sorumlu hemşire, 98 doktor, 175 hemşire ile yapılmıştır. Çalışmanın verileri sosyodemografik özelliklerin yer aldığı soru formu, Kriz Yönetimi ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada; kriz yönetimi ölçeği ve alt boyutları ile sosyodemografik özellikler karşılaştırılmış ve Hazırlık ve Önleme alt boyutu ile yaş grupları arasında, ölçek ile cinsiyet değişkeni arasında, uyarı sinyali toplama alt boyutu ve öğrenme alt boyutu ile mesleki kıdem arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve alt boyutları ile sosyodemografik değişkenlerin karşılaştırılmış ve kendilik algısı ve yapısal stil alt boyutları ile cinsiyet arasında, kendilik algısı, sosyal yeterlilik ve ölçek ile görev değişkeni arasında, kendilik algısı ile mesleki kıdem arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Çalışma sonucunda kriz yönetiminde büyük yaş ve erkek yöneticilerin daha etkin olduğu, psikolojik dayanıklılıkta da kadın ve hemşirelerin daha yüksek puan aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the crisis management studies for the Covid-19 outbreak and the level of resilience of the personnel in a city hospital in Istanbul. The universe of the research consists of clinical administrative officer, education officer, nurse in charge, doctors and nurses working in a city hospital in Istanbul. At the same time, a 14-question interview was applied to the managers. The study was conducted with 10 clinical administrators, 16 clinical education officers, 31 responsible nurses, 98 doctors, 175 nurses. The data of the study were collected using a questionnaire including sociodemographic characteristics, the Crisis Management scale and the Psychological Resilience Scale for Adults. The data were analyzed with the SPSS 24.0 program. In the study; Crisis management scale and its sub-dimensions and sociodemographic characteristics were compared and significant differences were found between the sub-dimension of Preparedness and Prevention and age groups, between the scale and the gender variable, between the sub-dimension of warning signal collection and learning sub-dimension and professional seniority. The Adult Resilience Scale and its sub-dimensions were compared with sociodemographic variables, and significant differences were found between self-perception and structural style sub-dimensions and gender, between self-perception, social competence and the scale and task variable, and between self-perception and professional seniority. As a result of the study, it was determined that older and male managers were more effective in crisis management, and women and nurses scored higher in psychological resilience.