Sigara kullananlarda uyku kalitesi, gündüz uykululuğu, depresyon ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality, daily sleep, depression and anxiety levels in smokers
- Tez No: 644115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, UZMAN SELMA PEKGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olan sigara, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Sigara kullanımı, en büyük halk sağlığı tehditlerinden birisidir ve yüksek mortalite oranları ile ilişkilidir. Pek çok kronik hastalığın yanı sıra uyku bozuklukları, anksiyete ve depresyon ile de ilgili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada sigara içen ve hiç içmemiş olan bireylerde uyku kalitesi, gündüz uykululuğu, depresyon ve anksiyete düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma SBÜ Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniği ve bağlı bulunan 78 no'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 473 kişi ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara sosyodemografik bilgi formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) doldurtuldu. Sigara içen kişilere Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 22.00 yazılımı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan katılımcıların %37,6'sı (n=178) kadın, %62,4'ü (n=295) erkekti. Katılımcıların yaş ortancası 31 (20-64) bulundu. Sigara içen gruba uygulanan FNBT puanlarına göre katılımcıların %15,8'i (n=39) çok az, %15,8'i (n=39) az, %13,4'ü (n=33) orta, %28,7'si (n=71) yüksek, %26,3'ü (n=65) çok yüksek düzeyde nikotin bağımlılığına sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking, which is the most widely used addictive substance in the world and in our country, ranks first among preventable causes of illness and death. Smoking is one of the biggest public health threats and is associated with high mortality rates. It has been shown to be related to sleep disorders, anxiety and depression as well as many chronic diseases. In this study, it was aimed to compare sleep quality, daytime sleepiness, depression and anxiety levels in smokers and non-smokers. Material and Method: The research was conducted with 473 people who applied to University of Health Science Konya Training and Research Hospital Family Medicine Policlinic and Education Family Health Center-Numbered 78 and agreed to participate in the study. Sociodemographic information form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were filled out in all patients included in the study. Fagerström Nicotine Dependence Test was applied to smokers. SPSS 22.00 software was used for data analysis. Results: 37.6% (n = 178) of the participants were female and 62.4% (n = 295) were male, who included to the study. The median age of the participants was found to be 31 (20-64). According to the FNBT scores applied to the smoking group, 15.8% (n = 39) of the participants were very low, 15.8% (n = 39) low, 13.4% (n = 33) medium, 28% 7 (n = 71) high and 26.3% (n = 65) had a very high level of dependency.