Investigation of core stability and performance tests among volleyball players
Voleybol oyuncularinda kor stabilite ve performans testlerinin incelenmesi
- Tez No: 644116
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, voleybol oyuncuları arasında kor stabilite ve performans testleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Yeditepe Üniversitesi Erkek ve Kadın Voleybol Takımlarında takım oyuncusu olarak kayıtlı, sakatlığı olmayan 30 gönüllü voleybolcu (15E, 15K; 21.23 ± 1.73 yaş) dahil edildi. Kor stabiliteyi değerlendirmek için McGill'in gövde kas dayanıklılık testleri tercih edildi: Gövde fleksör dayanıklılık testi (TFET), gövde ekstansör dayanıklılık testi (TEET), bilateral yan köprü dayanıklılık testleri (SBET). Üst ekstremite fonksiyonel performansını değerlendirmek için Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi (CKCUEST), Başüstü Geriye Sağlık Topu Fırlatma (BOMBT) testi ve Üst Ekstremite Y Denge Testi kullanıldı. Alt ekstremite fonksiyonel performansını değerlendirmek için de Tek Bacak Sıçrama Mesafe Testi (SLHDT), Dikey Sıçrama (VJ) testi ve Alt Ekstremite Y Denge Testi (YBT-LQ) kullanıldı. Genel voleybolcular (VP) grubu, erkek voleybolcular (MVP) grubu ve kadın voleybolcular (FVP) grubunda kor stabilite testleri ile performans testleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için Spearman korelasyon analizi yapıldı. Bu çalışmanın ana sonuçlarına göre, VP grubunda kor stabilite testleri ile performans testleri arasındaki korelasyon değerlerinin incelenmesi, bu değişkenler arasında α = 0.05 düzeyinde doğrusal bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. FVP grubunda TFET ile sol tarafın YBT-UQ kompozit skoru (YBT-UQ CompL) (r = 0.557) arasında pozitif korelasyon ve sağ tarafın SBET (SBET-R) ile YBT-UQ CompL arasında pozitif korelasyon bulundu (r = 0.571). MVP grubunda ise sol tarafın SBET (SBET-L) ile sağ tarafın YBT-UQ kompozit skoru (YBT-UQ CompR) arasında negatif korelasyon bulundu (r = 0.571). Sonuç olarak, voleybolcularda kor stabilite ile YBT-UQ arasında ilişki varken diğer performans testleri arasında korelasyon bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to investigate the relationship between core stability and performance tests among volleyball players. The study included 30 volunteer non-injured volleyball players (15F, 15M; 21.23 ± 1.73 years) who registered as a team player at Yeditepe University Male and Female Volleyball Teams. McGill's trunk muscle endurance tests were used to evaluate core stability: Trunk flexor endurance test (TFET), trunk extensor endurance test (TEET), bilateral side bridge endurance tests (SBET). Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test (CKCUEST), Backward Overhead Medicine Ball Throw (BOMBT) test and Y Balance Test - Upper Quarter (YBT-UQ) were also used to assess functional performance of the upper extremities. Moreover Single-Leg Hop Distance Test (SLHDT), vertical jump (VJ) test and Y Balance Test - Lower Quarter (YBT-LQ) were used to evaluate the functional performance of the lower extremities. Spearman correlation analysis was done to investigate the relationship between core stability tests and performance tests in volleyball players (VP) group, male volleyball players (MVP) group, and female volleyball players (FVP) group. According to the correlation analysis between the core stability tests and performance tests in VP group revealed no statiscally linear relationship among these variables at the level of α = 0.05. In FVP group, positive correlation was found between TFET and YBT-UQ composite score of the left side (YBT-UQ CompL) (r = 0.557), and positive correlation was found between SBET of the right side (SBET-R) and YBT-UQ CompL (r = 0.571). In MVP group, negative correlation was found between SBET of the left side (SBET-L) and YBT-UQ composite score of the right side (YBT-UQ CompR) (r=-0.521). In conclusion, while there were correlations between core stability and YBT-UQ among volleyball players, no correlation was found between core stability and other performance tests.