CoCrMo alaşımının işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigation of machinability of CoCrMo alloy
- Tez No: 644127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİZ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, sağlık sektöründe implant malzemesi olarak yaygın bir şekilde kullanılan CoCrMo malzemesinin işlenebilirliği incelenmiştir. Kuru kesme şartlarında gerçekleştirilen tornalama deneylerinde, kesme hızı, ilerleme ve kesme derinliği parametrelerinin üçer farklı değişkenleri kullanılmıştır. İşleme çıktısı olarak deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen yüzey pürüzlülük (Ra) ve işleme esnasında oluşan sıcaklık (T) değerlerinin ortalamaları ele alınmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sinyal gürültü oranı (S/N) kullanılmıştır. Kontrol faktörlerinin sonuçlara etkisinin belirlenmesi adına, varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre, elde edilen yüzey pürüzlülüğü (Ra) çıktısında en etkin parametrenin %61,4 değerinde ilerleme miktarı olduğu, kesme anında oluşan kesme sıcaklığı üzerinde ise en etkili işleme parametresi %63,9 değeri ile kesme hızı olduğu tespit edilmiştir. Optimum yüzey pürüzlülüğü ve kesme sıcaklığı değerleri kesme hızı, ilerleme miktarı ve kesme derinliğinin en düşük seviyelerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the machinability of CoCrMo material, which is widely used in the health sector as an implant material, was investigated. Three different variables of cutting speed, feed and depth of cut were used in the turning tests carried out in dry cutting conditions. Average surface roughness (Ra) and temperature (T) machining as a result of experimental studies are considered as machining output. The signal to noise ratio (S/N) was used to evaluate the data obtained as a result of the experiments. Variance analysis (ANOVA) was performed to determine the effect of control factors on the results. According to variance analysis (ANOVA) results, the most effective parameters on the surface roughness (Ra) and the cutting temperature were the feed rate and cutting speed with 61.4% and 63.9% PCR, respectively. Optimum surface roughness and cutting temperature values were determined at the lowest levels of cutting speed, feed amount and cutting depth.