D vitamini eksikliği olan 6-11 yaş arası çocuklarda ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi
Evaluating of oral and dental health in children between 6-11 years age with vitamin d deficiency
- Tez No: 644126
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TOSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
D vitamini diğer vitamin türlerinden farklı olarak endojen olarak üretilebilen bir sekosteroiddir Yetersiz 25-hidroksivitamin D (25 (OH) D) konsantrasyonları zayıf ağız ve diş sağlığı ile ilişkilendirilmiş ve D vitamini takviyesinin klinik sonuçları iyileştirdiği gözlenmiştir. D vitamini ayrıca mine ve dentin oluşumunu da etkileyebilmektedir. Süt ve daimî diş oluşumu dönemlerinde yetersiz beslenme ve D vitamini eksikliği, mine hipoplazisi ve diş çürüğü ile sonuçlanabilir. Bu tez çalışmasında, serum 25(OH)D vitamini eksikliği tanısı konmuş 6-11 yaş arası, başka bir sistemik hastalığı bulunmayan çocuk hastalar ile serum 25(OH)D vitamini eksikliği olmayan sağlıklı çocuk hastaların ağızlarındaki çürük, dolgulu ve kayıp diş sayılarının belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ebeveynlerine uygulanan anket sonucu elde edilen verilere dayanarak ailenin sosyodemografik seviyesi belirlenmiş, çocukların ağız bakım alışkanlıkları ile beslenme alışkanlıkları öğrenilmiş ve bu verilerin çürük, dolgulu ve kayıp diş sayısı arasındaki ilişkisi anketten elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasına Nisan 2019 ve Ekim 2019 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı'na başvuran, serum 25(OH)D seviyesi 20 ng/ml altında olup eksiklik tanısı konulmuş 6-11 yaş arası çocuk hastalar ile aynı anabilim dalına başvurmuş, serum 25(OH)D seviyesi 20 ng/ml ve üstünde olup normal tanısı konulmuş 6-11 yaş arası çocuk hastalar dâhil edilmiştir. Yaptığımız çalışmada kontrol grubunun dmft değeri 1,97±0,25, DMFT değeri 0,31±0,07; çalışma grubunun dmft değeri 2,91±0,27, DMFT değeri 0,37±0,08 olarak bulunmuş olup, çalışma grubundaki dmft değerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Anne ve baba eğitim düzeyi, diş fırçalama sıklığı, diş ipi kullanımı, diş hekimine gitme sıklığı ve beslenme alışkanlıkları açısından grup içlerinde anlamlı fark bulunmamıştır. Diş fırçalama durumu ise kontrol grubunda dmft değerini anlamlı olarak etkilemiştir. Gruplar arasında ise çalışma grubunda genel olarak dmft ve DMFT değerleri kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur. Bu tez çalışmasında elde edilen verilere göre; hem çalışma hem de kontrol grubunda dmft değerlerinin yüksekliği çürüğün ülkemizde hala önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu kanıtlamıştır. Diş çürüğü açısından yüksek risk altında olan karma dentisyon grubundaki çocuklara koruyucu, önleyici tedavilerin verilmesi, ailelerinin bilinçlendirilmesi ve serum 25(OH)D düzeyi düşük olan çocuklara takviye D vitamini preparatlarının verilmesi ile çürük miktarı azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a secosteroid that can be produced endogenously, unlike other vitamin types. Inadequate 25-hydroxyvitamin D (25 (OH) D) concentrations have been associated with poor oral and dental health, and vitamin D supplementation has improved clinical outcomes. Vitamin D can also affect the formation of enamel and dentin. Malnutrition and vitamin D deficiency may result in enamel hypoplasia and dental caries during periods of primary and permanent tooth formation. In this thesis, it was aimed to determine and comparison that the number of decayed, filled and missing teeth in the mouths of children between the ages of 6-11 who were diagnosed with serum 25 (OH) vitamin D deficiency and who did not have any other systemic disease and healthy children without serum 25 (OH) vitamin D deficiency. In addition, the sociodemographic level of the family was determined based on the data obtained from the questionnaire applied to their parents, oral care habits and feeding habits of children were learned and the relationship between these data and the number of decayed, filled and missing teeth was compared with the data obtained from the questionnaire. In this thesis, pediatric patients aged between 6 and 11 years, who applied to Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and whose serum 25 (OH) D level was below 20 ng / ml and diagnosed as deficiency and pediatric patients aged 6-11 years who were admitted to the same department, with a serum 25 (OH) D level of 20 ng / ml and above and diagnosed normally. were included. In our study, the dmft value of the control group is 1.97 ± 0.25, the DMFT value is 0.31 ± 0.07; The dmft value of the study group is found to be 2.91 ± 0.27, the DMFT value is 0.37 ± 0.08, and the dmft value in the study group was found to be statistically significantly higher. There was no significant difference among the groups in terms of education level of mother and father, frequency of brushing teeth, use of dental floss, frequency of going to the dentist and feeding habits. Tooth brushing status significantly affected the dmft value in the control group. Among the groups, in general, dmft and DMFT values were found higher in the study group than the control group. According to the data obtained in this thesis study; The high dmft values in both study and control groups proved that caries is still an important public health problem in our country. The amount of caries can be reduced by giving protective and preventive treatments to children in the mixed dentition group at high risk for dental caries, raising awareness of their families, and supplementing vitamin D preparations to children with low serum 25 (OH) D levels.