Alemdağ Orman İşletme Müdürlüğü'nde orman yangınları problemi ve alınabilecek önlemler
Forest fire problems and their solutions in Alemdağ Forest
- Tez No: 644137
- Danışmanlar: PROF. DR. TORUL MOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Alemdağ orman işletmesi ormanlarında“Orman Yangınları Problemi ve Alınabilecek Önlemler”konusunda yapılan incelemeler sonucunda tesbit edilen hususlar aşağıda özetlenmiştir. (1) Alemdağ Orman İşletme Müdürlüğü'nde, 1979-1988 yılları arasında (10 yıl) çıkmış tüm yangınlara ait yangın kayıt defterleri ve yangın dosyaları incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda sözkonusu yangınlara ait yangın istatistikleri çıkartılmıştır. Ayrıca, çıkan yangınların türleri, bölgelere göre dağılımları, nedenleri, zarar durumları, vejetasyon tipi-yangın ilişkileri üzerinde durulmuş, ormanlarımızı yangından korumada büyük öneme haiz yangın emniyet yol ve şeritleri ile sabit gözetleme noktalarının problemleri araştırılmıştır. (2) Bölge'de çalışmalar daha çok yangın ihtimalinin saptanması konusu üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Bu amaçla önce sözkonusu işletme sınırları dahilinde 1979-1988 yılları arasında çıkan herbir yangının çıktığı gün ve saatlere ait meteorolojik veriler en yakın olan Şile meteoroloji istasyonundan alınmıştır. Daha sonra matematiksel yöntemler ve bilgi işlem yardımıyla yangın tehlike oranının hesaplanması yoluna gidilmiştir. Sonuçta elde edilen denklem herbir yangın için denenmiş ve her seferinde doğru sonuç verdiği bulunmuştur. (3) Alemdağ Orman İşletmesi'nde 1979-1988 yılları arasında çıkan önemli yangınların çıkma ve gelişimleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Bu yangınların büyümesini ve gelişmesini etkileyen faktörler sırasıyla; yanıcı maddelerin cinsi, yangın sırasında hava koşullarının elverişli oluşu, haber alma olanaklarının yetersiz oluşu, söndürücülerin bilgi ve deneyimlerinin azlığı, yangınla savaş organizasyonunun istenen etkin düzeyde bulunmayışıdır.
Özet (Çeviri)
The results of the research about“Forest fire problems and their solutions in Alemdağ Forest”have summarised as below. (1) Fire records of the Alemdağ Forest enterprise between 1979-1988 have examined and some fire statistics are derived from them. The kinds, causes, damages of the fires and their distributions are examined. Because of their importance the fire-fuel relations, forest fire look outs, fuel breakes problems are also examined. (2) Most of our investigations at the Alemdağ Forest Enerprise are fixed on the fire Danger-Rading. Fort his purpose the fires of the enterprise between 1979-1988 are examined and their starting dates, and hours are found. Then the meteorological data of those days were collected from the Şile meteorological station. This station is the nearest One of the Alemdağ Fores Enterprise. By means of using some mathematical methods and developing a computer propidin fire danger rading is established as an equation. This equation then tested for each fire and gave right results. (3) Important forest fires between 1979-1988 in Alemdağ Forest enterprise are examined. The important factors which affected and developed the fires are; kind of fuels, suitable weather conditions, lack of communication and accessibility, inadequate knowledge and experience of fire crews.