Doksisiklin-gentamisin kombinasyonu yüklü mikroküre hazırlanması ve karakterizasyonu
Doxycycline-gentamicin combination loaded microsphere preparation and characterization
- Tez No: 644136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kontrollü ilaç salım sistemleri son yıllarda hak ettiği ilgiyi fazlasıyla görmektedir. Bu sebeple yapılan çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Gıda kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde antibiyotikler kullanılmaktadır. Antibiyotiklerin etkinliğini arttırmak amacıyla enkapsüle edilmesi giderek yaygınlaşmıştır. Bu amaçla uzun süreli salıma uygun oluşu, yüksek biyouyumluluğu ve bozunma esnasında asidik ortam oluşturmaması sebebiyle poli-ε-kaprolakton (PCL) taşıyıcı olarak tercih edilmiştir. Küçük boyutlu parçacıkların elde edilebilmesi için sürfaktan olarak polivinil alkol (PVA) kullanılmıştır. Çalışmada, doksisiklin tek başına ve doksisiklin ile gentamisin birlikte kombine edilmek suretiyle tekli emülsiyon çözücü buharlaştırma tekniği kullanılarak enkapsülasyon gerçekleştirilmiştir. Yapılan denemeler sonucu PVA konsantrasyonu % 2 ve % 4 olarak belirlenmiştir. Emülsiyon hem homojenizatör kullanılarak, hem de kullanılmadan hazırlanmış, böylece parçacık boyutlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Homojenizatörde 3400 ve 7200 rpm‟lik karıştırma hızları kullanılmıştır. Doksisiklin tek başına ve doksisiklin ile gentamisin beraber olacak şekilde yüklenen parçacıkların yüzey morfolojisi ve boyut özellikleri incelenmiştir. Buna göre yüzey, morfolojik ve parçacık boyutları bakımından homojenizatör kullanmadan hazırlanan mikrokürelerde % 4 PVA ile hazırlanan, homojenizatör kullanılarak hazırlanan mikrokürelerde ise % 2 PVA ile hazırlananlar gelecek çalışmalarda kullanılabilecek özelliktedir. Buna ilaveten homojenizatörde 3400 rpm‟lik karıştırma hızının uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Controlled drug delivery systems have received the attention they deserve in recent years. For this reason, studies are increasing day by day. Antibiotics are used in the treatment of foodborne infections. It has become increasingly common to encapsulate antibiotics to increase their effectiveness. For this purpose, poly-ε-caprolactone (PCL) is preferred as a carrier due to its suitability for long-term release, high biocompatibility and not producing an acidic environment during degradation. Polyvinyl alcohol (PVA) is used as surfactant in order to obtain small size particles. In the study, encapsulation is performed using a single emulsion-solvent evaporation technique by doxycycline alone and combining doxycycline and gentamicin together. As a result of the experiments, the PVA concentration is determined as 2 % and 4 %. The emulsion is prepared both with and without a homogenizer, so it is aimed to compare the size of particles. Stirring rate of 3400 and 7200 rpm are used in the homogenizer. Surface morphology and size properties of the particles loaded with doxycycline alone and doxycycline and gentamicin are investigated. Accordingly, in terms of surface, morphology and particle sizes, microspheres prepared with 4 % PVA without using a homogenizer, and microspheres prepared with 2 % PVA using a homogenizer, are suitable to be used in future studies. In addition, it is accepted that stirring rate of 3400 rpm is applicable for preparing microspheres by using the homogenizer.