Türkiye'de yeşil düşünce, yeşil siyaset ve çevre iletişimi: Greenpeace ve Yeşil Parti örnekleri
Green thought, green politics and environmental communication in Turkey: Greenpeace and Green Party cases
- Tez No: 644142
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HASDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Endüstri Devrimi sonrasında insanın doğa üzerindeki etkisi yoğun bir şekilde artmaya başlamıştır. Başlangıçta çevre kirliliği olarak algılanan sorunlar zamanla ekolojik krize yol açmıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında farklı siyasal ve sivil örgütler bu sorunlara çözüm üretmek için ortaya çıkmaya başlamıştır. Ekolojik krizin, doğanın korunması ile çözülemeyeceğinin anlaşılması, sorunları ekonomik ve siyasal yönleriyle ele almayı zorunlu kılmıştır. 1970'li yıllarla birlikte, Greenpeace gibi korumacı hareketlerden ayrılan yeni ekolojik yönelimli örgütler ortaya çıktığı gibi çevre sorunlarını politika metinlerinin merkezi haline getiren Yeşil Partiler özellikle Batı Avrupa'da gelişmeye ve merkez siyasete etki etmeye başlamıştır. Bu tezde, Greenpeace Akdeniz Örgütü ve Türkiye'deki Yeşil Parti'nin etkinlikleri ve iletişim politikalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu örgütlerin yayınları, raporları, çalışmaları yanında her iki örgütün medya dolayımıyla ürettikleri kampanya ve içerikleri çevre iletişimi bağlamında nitel içerik analizi ile incelenmiştir. Bu incelemeye göre, ana bulgulardan biri olarak, Türkiye'de, kömürlü termik santraller, nükleer enerji, endüstriyel tarım ve hayvancılık ile hidroelektrik santrallere yönelik tartışma başlıklarının daha öne çıktığı söylenebilir. Çalışmada, ayrıca, her iki örgütün yönetici kadrosunda yer alan, belirlenmiş kişilerle ve etkin üyelerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Küresel ekolojik sorunların nasıl tanımlandığı, Türkiye'nin yerel sorunlarının neler olduğu, ekolojik sorunları merkezine alan yeşil bir siyasal hareketin Türkiye'deki durumu anlaşılmaya çalışılmıştır. Tezde, var olan sorunlara karşı etkin çevre iletişimi stratejilerinin neler olabileceğine dair değerlendirme ve önerilere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, the impact of human on nature began to increase intensely. Problems that were initially perceived as environmental pollution have led to the ecological crisis over time. Especially, after the Second World War, different political and civil organizations started to emerge to find solutions to these problems. Understanding that the ecological crisis cannot be solved with the protection of nature has made it necessary to deal with the problems in economic and political aspects. In the 1970s, as new ecologically oriented organizations emerged that separated from protectionist movements such as Greenpeace; Green Parties, which made environmental problems the centre of policy texts, began to develop and affect central politics, especially in Western Europe. This thesis is aimed to analyze the activities and communication policies of the Greenpeace Mediterranean and the Green Party in Turkey. In addition to the publications, reports and studies of these organizations, the campaigns and contents produced by both organizations through the media were analyzed with qualitative content analysis in the context of environmental communication. According to this analysis, as one of the main findings, it can be said that coal-fired power plants, nuclear energy, hydroelectric power plants and industrial agriculture and animal husbandry are more prominent discussion topics in Turkey. In the study, also, semi-structured interviews were conducted with the selected persons in the executive team as well as some active members in these organizations. In these interviews, it is aimed to identify how global ecological issues are defined; what are the constituents parts of local ecological issues in Turkey, and what is the position of green political movement which focus on ecological issues in Turkey. The thesis also includes evaluations and suggestions on what effective environmental communication policies can be against existing problems.