II. Selim Döneminin Son Yıllarında Osmanlı Devleti ile Avrupa Devletleri Arasındaki İlişkiler (Mühimme Defterlerine Göre)
The Relations Between Ottoman Empire and European States During The Find Years of Selim II (According to Muhimme Register)
  1. Tez No: 644141
  2. Yazar: DİLEK DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir uç beyliği olarak kurulan Osmanlı Devleti XIV. yüzyıldan itibaren Rumeli ve Avrupa ile askerȋ, siyasȋ ve ticarȋ ilişkiler kurmuştur. XVI. yüzyılın ilk çeyreğinde Kanuni Sultan Süleyman döneminde askerȋ başarılar devamında siyasȋ başarıları getirmiştir. Dönemin öne çıkan hanedanlarından Habsburglar ve Osmanlılar arasındaki mücadele diplomaside de baskın bir şekilde kendini göstermiştir. Osmanlı Devleti kral seçimi, ticarȋ anlaşmalar gibi birçok konuda Avrupa'da denge politikası izleyerek olaylara müdahil olmuştur. II. Selim döneminde ise cephede üstünlük yerini diplomasiye bırakmıştır. Bu çalışmada II. Selim döneminde Avrupa ile olan ilişkiler, beş devlet ile sınırlandırılarak, Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan II. Selim dönemine kadar yer verilmiştir. Dönemin arşivsel kaynağı olan Mühimme Defterlerinden ilgili konularda hükümler ele alınarak II. Selim dönemi ve ilgili devletlerle olan ilişkiler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire which was founded as a frontier chiefdom established militarily, political and commercial relations with Rumelia and Europe from the XIV century. The military success of Suleyman the Magnificent period in the first quarter of the XVI century brings political success. The struggle between Habsburgs which was one of the prominent dynasties and Ottomans was also clearly visible in the diplomacy. Following balance policy in Europe, the Ottoman Empire intervened in the incidents in many fields such as the election of kings and commercial agreements. During the reign of Selim II, superiority in the front was replaced by diplomacy. In this research, the relations with Europe was limited to five states and to the period between the establishment of the Ottoman Empire and the reign of Selim II. The reign of Selim II and the relations with the relevant states were tried to evaluated by analyzing provisions in the relevant subjects from Muhimme Records which are the archival source of the period.