Akciğer enfeksiyonları nedeniyle, rifampisin kullanan hastaların retrospektif incelenmesi, uzun süreli rifampisin kullanımının hayat kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Retrospective investigation of patients using rifampisin because of lung infections determining the effects of long duration rifampisin on the quality of life
  1. Tez No: 644146
  2. Yazar: CEMİLE ZEYNEP KÜÇÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÜZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonları (Pnömoniler) morbidite ve mortalitesi yüksek hastalıklar olup, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çocukluk çağı ölüm nedenleri arasında, iki yaşın altındaki çocuklarda pnömonilerin birinci sırada yer alır. Bir yıl içerisinde iki kez veya toplamda üç kez akciğer enfeksiyonu geçirilmiş olması“tekrarlayan akciğer enfeksiyonu”enfeksiyon bulgularının sebat etmesi, semptom ve bulguların tamamen düzelmemesi, beklenenden daha uzun sürmesi ise“ tam düzelmeyen / persistan akciğer enfeksiyonu”olarak tanımlanır. Bu çalışmada persistan/rekürren akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde/profilaksisinde Rifampisin kullanılarak akciğer enfeksiyonları yönünden sağlığına kavuştuğu/kavuşturulduğu iddia edilen hastalar retrospektif olarak incelenecek“uzun süreli Rifampisin kullanımının akciğer enfeksiyonlarının düzelmesinde/düzeltilmesindeki etkinliği”, Rifampisin kullanımının hastaların ve hasta ailelerinin yaşamları üzerine etkileri“ annelerin/ ailelerin gözlemlerine ve söylemlerine dayalı olarak belirlenmeye çalışılacaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Prof. Dr. Kazım Üzüm tarafından tekrarlayan ve /veya persistan (düzelmeyen), uzamış, uzun süren, kronik”akciğer enfeksiyonu tanısı ile uzun süreli Rifampisin verilen, akciğer enfeksiyonları yönünden sağlığına kavuştuğu/ kavuşturulduğu iddia edilen 202 hasta alınmıştır. Çalışmaya Temmuz 2019 – Temmuz 2020 Tarihleri arasında izlenen hastalar alınarak, hiçbir hasta'dan anket için hastaneye gelmesi istenmedi. Hastaların çoğunluğunun (n = 100-120), kontrol için hastaneye başvuran ve yüz yüze anket uygulanan hastalar olmasına dikkat edilmiş, ( n = 80-100) anket telefon aracılığı ile uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 8±6.1( yıl) olarak bulundu. 98'i ( %48.5 ) kız, 104'ü ( %51.5) erkekti. En uzun Rifampisin kullanan hastanın rifampisin kullanma süresi 19 yıl en kısa rifampisin kullanma süresi 2 ay olarak belirlendi. 101 hastanın (%50) kardiak sorunu olan hastalar, 54 hastanın ( %26.7) nörolojik sorunu olan hastalar, 36 hastanın (%17.8) akciğer sorunu olan hastalar, 31 hastanın ( %15.3) genetik hastalığı olduğu, 10 hastanın ( %5) sendromik hastalığı olduğu, 9 hastanın (%4.5) kas hastalığı olduğu, 7 hastanın (%3.5) alerjik hastalık, 3 hastanın ( %1.5) immun yetmezlik, geri kalan hastaların ortopedik hastalık, tanısı konulamayanlar, diğer hastalıklar olduğu belirlenmiştir. Rifampisin tedavisi sonrası ateş, öksürük, terleme, iştahsızlık, kilo alıp almaması, kabızlık, kusma, ishal, uyku düzeninde bozukluk, solunum sorunları, kalp hızındaki değişiklikler, sarı yeşil balgam, beyaz renkte balgam, hırıltılı solunum, efor kapasitesi sorunu, oksijen saturasyon düşüklüğü, oksijen ihtiyaç oranı tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Respiratory system infections, especially lower respiratory tract infections (pneumonia), are diseases with highest morbidity and mortality and ranks first among childhood causes of pneumonia in children under two years old of World Health Organization (WHO). Having lung infection twice in one year or three times in total is defined as“recurrent lung infection”, persistence of infection findings, symptoms and signs don't completely recover, and longer than expected“not improved/ incomplete / persistent lung infection ”. In this study, patients who are alleged to have recovered / recovered in terms of lung infections by using Rifampicin in the treatment / prophylaxis of persistent / recurrent lung infections will be defined as“the effectiveness of long-term Rifampicin use in the recovery / correction of lung infections”,“the effects of rifampicin use on the lives of patients and their families ”It will be determined depending on observations and statements of the families. Material and Method: Prof. Dr. Kazım Üzüm applied his study on 202 patients who are claimed to be recovered after a long-term Rifampicin treatment with the diagnosis of“recurrent and/or persistent (unresolved), prolonged, long-lasting, chronic”lung infections. The patients who were followed up between July 2019 - July 2020 were included in the study and no patient was asked to come to the hospital for the questionnaire. The majority of the patients (n = 100-120) were selected amongst patients who applied to hospital for control and were interviewed face to face, some patients (n = 80-100) were interviewed by phone. Patients (n=80-100) who are in communication with grapes (who have been given the privilege of accessing by telephone) will also be included in the study and the questionnaire has been applied by telephone. Results: The mean age of the patients included in the study was found to be 8 ± 6.1 (years). 98 (48.5%) were girls and 104 (51.5%) were boys. The longest duration of rifampicin was 19 years and the shortest duration of rifampicin was 2 months. It was determined that patients with cardiac problems of 101 patients (50%), patients with neurological problems of 54 patients (26.7%), patients with lung problems of 36 patients (17.8%), 31 patients (15.3%) with genetic disease, 10 patients (5%) disease, 9 patients muscle disease (4.5%), 7 patients (3.5%) allergic disease, 3 patients (1.5%) immune deficiency, remaining patients were orthopedic disease, undiagnosed and other diseases. Fever, cough, sweating, anorexia, weight gain, constipation, vomiting, diarrhea, impaired sleep pattern, respiratory problems, changes in heart rate, yellow green sputum, white color sputum, wheezing, effort, low oxygen saturation after rifampicin treatment. The oxygen demand rate was compared before and after treatment.