Van ili sağlık müdürlüğüne bağlı halk sağlığı laboratuvarına Van ve mücavir illerdeki yataklı tedavi kurumlarından gönderilen su numunelerinde legionella türlerinin varlığının kültür, polimerase chain reaction ve lateks aglütinasyon testleri ile araştırılarak antibiyotik direnci tespiti.
Determination of antibiotic resistance by using culture, polymerase chain reaction and latex agglutination tests for investigation of the presence of legionella species in water samples sent from van and surrounding provinces inpatient treatment institutions to public health laboratory affiliated to van provincial health directorate.
- Tez No: 724308
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Legionella pneumophila, dünya çapında doğal su ortamlarında her yerde bulunması ve ciddi pnömoni ve diğer enfeksiyonlara neden olma kabiliyeti nedeniyle halk sağlığı açısından önemli bir bakteridir. Legionella'nın en yaygın bulaşma yolu, kontamine sudan üretilen aerosollerin solunmasıdır, ancak enfeksiyon, kontamine suyun aspirasyonu ile de meydana gelebilir. Sigara içen, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf, kronik metabolik veya akciğer hastalıkları olan kişiler enfeksiyona özellikle duyarlıdır. Hastane su dağıtım sistemleri (WDS'ler), konut su sistemlerinden daha karmaşıktır ve Legionella ile kolonize olma olasılıkları daha yüksektir. Bu çalışmada hastane su sistemlerinde izole edilen toplam 55 L. pneumophila suşunun lateks aglütinasyon yöntemi ile tiplendirilmesi, izole edilen suşlara karşı eritromisin, azitromisin, siprofloksasin, ofloksasin, levofloksasin, doksisiklin ve rifampisinin antibiyotik direncinin saptanması amaçlanmıştır. Su örneklerinin alınma şekline göre ekimi gerçekleştirilerek, 37 C'lik etüvde inkübasyona bırakılmıştır. BCYE besiyerinde üreyen koloniler kanlı agar besiyerine ekilmiş ve 24 saat inkübasyon sonrası üreme gerçekleştirmeyen koloniler olası Legionella kolonisi düşünülerek lateks aglütinasyon testiyle tiplendirilmiştir. Disk difüzyon yöntemiyle antibiyogram yapılmış ve Real Time PCR yöntemiyle mip geni varlığı araştırılmıştır. Toplam 482 su numunesinin 55'inde L.pneumopila izole edilmiştir. Alınan örneklerin 407'si musluk duş başlığı, 75'i su tankına ait örneklerdir. 407 örneğin 2'si L.pneumophila SG1, 51'İ ise SG 2-15 olarak izole edilmiştir. 75 örneğin ise 2'si SG 2-14 olarak bulunmuştur. Disk difüzyon yöntemiyle 55 örnekten eritromisine dirençli 32, azitromisine 30, ciprofloksasine 4, ofloksasine 5, levofloksasine 5, doksisikline 26, rifampisine 29, SXT'ye 28 direnç tespit edilmiştir. Sonuç olarak L. pneumophila mortaliteye sebep olan solunum yoluyla bulaşan öldürücü bir bakteri olması ve özellikle hastane ortamlarında bulunması nedeniyle hastanelerde rutin kontrol önemlerinin alınması zorunludur. Düzenli aralıklarla su tesisatlarının temizliği bu noktada önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Legionella pneumophila is an important bacterium for public health due to its ubiquity in natural aquatic environments worldwide and its ability to cause serious pneumonia and other infections. The most common mode of transmission of Legionella is by inhalation of aerosols produced from contaminated water, but infection can also occur by aspiration of contaminated water. People who smoke, the elderly, and those with compromised immune systems, chronic metabolic or lung diseases are particularly susceptible to infection. Hospital water distribution systems (WDSs) are more complex than residential water systems and are more likely to be colonized with Legionella. In this study, it was aimed to type a total of 55 L. pneumophila strains isolated in hospital water systems by latex agglutination method, and to determine the antibiotic resistance of erythromycin, azithromycin, ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin, doxycycline and rifampicin against isolated strains. Sowing was carried out according to the way the water samples were taken, and incubated in an oven at 37 °C. Colonies grown on BCYE medium were inoculated on blood agar medium and colonies that did not grow after 24 hours of incubation were typified by latex agglutination test, considering possible Legionella colony. Antibiogram was done by disk diffusion method and the presence of mip gene was investigated by Real Time PCR method. L.pneumopila was isolated in 55 of a total of 482 water samples. Of the samples taken, 407 are from the tap shower head and 75 from the water tank. Of 407 samples, 2 were isolated as L.pneumophila SG1, 51 as SG 2-15. Of 75 samples, 2 were found to be SG 2-14. 32 resistance to erythromycin, 30 to azithromycin, 4 to ciprofloxacin, 5 to ofloxacin, 5 to levofloxacin, 26 to levofloxacin, 26 to doxycycline, 29 to rifampicin, 28 to SXT were detected from 55 samples by disk diffusion method. As a result, routine control measures must be taken in hospitals because L. pneumophila is a lethal bacterium that causes mortality and is transmitted by respiratory tract and is especially found in hospital environments. At this point, it is important to clean the water installations at regular intervals.