Sosyal bilgiler eğitiminde vatandaşlık duygusunun sinema filmleri ile ilişkisi
Relationship between the sense of citizenship and cinema films in social studies education
- Tez No: 644163
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GİRGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının vatandaşlık duygusu ile sinema filmleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma yöntem olarak tarama modeline göre tasarlanmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılarak karma desenli bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın nicel kısmında verilerin toplanması adına İçen, Öztürk ve Yılmaz (2017) tarafından hazırlanan“Vatandaşlık Duygusu Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel kısımda ise uzman görüşleriyle araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında veriler Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde 150 öğretmen adayından toplanmış, nitel kısımda ise yine Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü öğretmen adayları içerisinden son sınıf dersi“Eğitim Filmleri”dersini alan 10 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Araştırmadan özetle şu sonuçlar elde edilmiştir: - Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının vatandaşlık duygusu düzeyleri genel itibariyle yüksek düzeyde tespit edilmiştir. - Nicel çalışmanın sonuçlarına ilişkin öğretmen adaylarının vatandaşlık duygusu düzeyleri ile; cinsiyet, evlerinde internet ağı olma durumu ve tercih ettikleri film türleri üzerinden anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. - Buna karşılık öğretmen adaylarının vatandaşlık duygusu düzeyleri ile; ikamet ettikleri yer, sinemaya gitme sıklıkları ve araştırma kapsamında ele alınan filmlerin ilişkisi üzerinden anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. - Nitel çalışma sonuçlarına ilişkin öğretmen adaylarının görüşme formunda verdikleri cevaplarda sinemanın eğitim – öğretim ortamlarında kullanımının faydalı olacağı, sinemanın vatandaşlık duygusunun eğitiminde önemli rol oynadığı ve özellikle dağ 2 filminin bu açıdan etkili olduğu, ayrıca sinemanın ulusal ve uluslararası boyutlarda toplumsal bir değişimi sağlayabilecek güçte olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between social studies teacher candidates citizenship competencies and cinema films. The research was designed as a method according to the scanning model. A mixed-pattern study was conducted using both quantitative and qualitative research methods. In quantitative part of the study for the collection of data,“The Sense of Citizenship Scale”prepared by İçen, Öztürk and Yılmaz (2017) was used. In the qualitative part, prepared by the researcher with expert opinions semi-structured interview technique was used with the interview form. In the quantitative part of the study, the data were collected from 150 teacher candidates in the social studies teaching department, in the qualitative part, within the social studies teaching department 10pre-service teachers who studies the last class“use of film in learning activities”course were studied. In summary, the following results were obtained from the research: - Social studies teacher candidates sense of citizenship was generally determined at high level. - Regarding the results of the quantitative study, with the level of citizenship sense of prospective teachers candidates; there was no significant difference in terms of gender, availability of internet in the home and the types of films they prefer. - In contrast, the pre-service teachers candidates sense of citizenship; a significant difference has been identified with the place of residence, the frequency of going to the cinema and the relationship of the films considered within the scope of the research. - Regarding the results of the qualitative study, based on the answers given by the pre-service teachers candidates in the interview form, the relationship of citizenship competencies with cinema films has been observed.