Civil society participation and weak institutions: The case of urban expansion in Istanbul
Sivil toplum katılımı ve zayıf kurumlar: İstanbul'da kentsel genişleme örneği
  1. Tez No: 644162
  2. Yazar: RABİA KUTLU KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İstanbul, 2009-2019 yılları arasında çeşitli kentsel dönüşüm projeleri ve mega projelerle çok yönlü bir dönüşüm yaşamıştır. Bu dönemde, kentin kuzey kısımlara doğru gerçekleşen kentsel genişleme, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projeleri, 3. Havaalanı projesi ve Kanal İstanbul projelerinin tanıtılması ile hız kazanmıştır. Bu gelişmeler devlet ve sivil toplum arasında tepeden aşağı karar verme süreçleri, projelerin olası çevresel maliyetleri ve İstanbul'daki Kuzey Ormanlarının kaderi ekseninde bir gerginliğe yol açtı. 2009-2019 yılları arasındaki dönemi inceleyen bu tez, çevreci sivil toplum kuruluşlarının İstanbul'un çevre yönetimine katılım beklentilerinin nasıl değiştiği ve bu değişimin gayri resmi çevre hareketlerinin yükselişine etkileri nelerdir sorularına cevap aramaktadır. Bu tezde, çevreci sivil toplum kuruluşları ve sosyal hareketlerin üyeleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve geniş bir belge araştırmasından elde edilen veriler kullanılmaktadır. Bu verilere dayanılarak, bu tezde sivil toplum aktörlerinin, bu süreçlere sivil toplum katılımını sağlamakla görevli resmî kurumların artan zayıflıkları nedeniyle, bahsi geçen mega projelerin karar verme süreçlerine ulaşmaya çalışırken benzeri görülmemiş zorluklar yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Karşılaştıkları kurumsal kilitlenmeler, kapasitelerini ve stratejilerini değiştirmiş ve sivil toplum aktörlerini daha çekişmeli örgütlenme biçimleriyle siyasi katılım aramaya teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
Istanbul has experienced a multifaceted transformation between 2009 and 2019 with the introduction of various urban mega projects. During this period, the urban expansion through the northern parts of the city has accelerated with the introduction of three mega projects, i.e., the 3rd Bridge and the North Marmara Highway projects, the 3rd Airport project, and the Canal Istanbul project. This led to tensions between the state and the civil society over the top-down decision-making processes, the possible environmental costs of the projects, and the fate of the Northern Forests in Istanbul. Analyzing the period between 2009 and 2019, this thesis seeks answer to the question how the participatory prospects of environmental civil society organizations (CSOs) in the environmental governance of Istanbul has changed and what are implications of this change on the rise of the informal environmental movement organizations (EMOs) in the city. This thesis utilizes the data conducted from semi-structured interviews with the members of CSOs and extended document research. Based on this data, this thesis concluded that the civil society actors have experienced unprecedented difficulties in trying to reach the decision-making processes in the case of this three mega projects because of the increasing weaknesses of formal participatory institutions. The institutional gridlocks they encountered have changed their capacities and strategies as well as encouraged the pursuit of political participation through more contentious forms of mobilization.