Sınıf öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship betwen burnout level and organizational commitments of class teachers
  1. Tez No: 644169
  2. Yazar: AHMET ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ÇOĞALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişkisel desende yapılandırılmış bir araştırmadır. Araştırmanın evreni 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Siirt şehir merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu okullarında görev yapan 526 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş bütün okullara ulaşılarak 369 sınıf öğretmeninin oluşturduğu çalışma grubu ile araştırma sürdürülmüştür. Araştırmada İnce ve Şahin (2015) tarafından uyarlanan“Maslach Tükenmişlik Envanteri”ve Dağlı ve diğerleri (2018) tarafından uyarlanan“ Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin normallik dağılımını belirlemek için basıklık, çarpıklık, ortalama ve medyan değerleri incelenmiş, verilerin normallik ölçütlerini karşıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırma dahilinde güvenirlik analizi, frekans tabloları, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sınıf öğretmenlerinin düşük düzeyde tükenmişlik ve orta düzeyde örgütsel bağlılık yaşadıkları anlaşılmıştır. Fark analizi sonuçlarına göre; sınıf öğretmenlerinin genel tükenmişlik ve alt boyutlarında yaş, cinsiyet, medeni durum, hizmet yılı ve sınıf mevcuduna göre anlamlı fark görülmemiştir. Öğretmenlerin genel bağlılık ve alt boyutlarında ise cinsiyet ve hizmet yılına göre anlamlı fark görülmüştür. Ayrıca sınıf öğretmenlerin genel tükenmişlik düzeyleri ve genel bağlılık düzeyleri arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is structured in a relational pattern to examine the relationship between the burnout levels and organizational commitment of classroom teachers. The universe of the research consists of 526 classroom teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Siirt in the 2018-2019 academic year. In the research, sampling was not taken. By reaching all schools, the research was continued with a working group of 369 classroom teachers.“Maslach Burnout Inventory”by İnce and Şahin (2015)(Organizational Commitment Scale) adapted by Dağlı et al (2018) was used in the study. In the study, kurtosis, skewness, mean and median values were examined to determine the normality distribution of the data, and it was concluded that the data met the normality criteria. SPSS package program was used in the analysis of the data collected within the scope of the research. In the study, reliability analysis, frequency tables, independent sample t-test, ANOVA, correlation and regression analysis were applied. According to the research findings, it was understood that the classroom teachers experienced low burnout and medium organizational commitment. According to the findings of the difference analysis, no significant difference was observed in the general burnout and sub-dimensions of the class teachers according to age, gender, marital status, year of service and class size. There was a significant difference in teachers' overall loyalty and sub-dimensions according to gender and year of service. In addition, it was determined that there was a moderate negative relationship between general burnout levels and general commitment levels of classroom teachers.