Eğitimde sanal gerçeklik kullanımına yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Developing of attitude scale towards virtual reality usage in education
  1. Tez No: 644209
  2. Yazar: KADRİYE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, sanal gerçekliğin eğitim alanında kullanılabilirliğini ölçmek ve yaşanabilecek problemlerin tespiti ile daha uygun ve kullanışlı bir uygulama modeli geliştirmek amaçlanmaktadır. Sanal gerçeklik uygulamalarının eğitim alanındaki etkisinin davranış yönünde ölçülebilmesi ve yapılacak olan çalışmalara kaynak olabilmesi hedeflenmektedir. Yapılacak olan bu çalışma kapsamında sanal gerçeklik uygulamalarının eğitim alanındaki etkisine ilişkin tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve bundan sonraki yapılacak çalışmalara kaynak olabilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, hazırlanan ölçek ortaokul öğrencilerinden oluşan 320 kişilik çalışma grubuna uygulanmış ve sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla deneyimledikleri eğitim uygulamaları sonunda araştırma anketini doldurmuşlardır. Anket sonuçlarından elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde ölçeğin güvenilir ve geçerli bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Böylelikle literatürde mevcut olmayan bir tutum ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to measure the usability of virtual reality in the field of education and to develop a more appropriate and useful application model by identifying the problems that may occur. It is aimed to measure the impact of virtual reality applications in the field of education in the direction of behavior and to be the source of the studies to be performed. Within the scope of this study, it is aimed to develop attitude scale about the effect of virtual reality applications in the field of education and to be a resource for future studies. For this purpose, the scale was applied to a study group of 320 students from middle school, and they completed the research questionnaire at the end of the educational practices they experienced through virtual reality glasses. The data obtained from the survey results were analyzed through the SPSS program. When the findings were examined, it was seen that the trial scale had a reliable and valid structure. Thus, an attitude scale that does not exist in the literature was developed.