f(T) kütle çekim teorisinde eksenel simetrik karadelik çözümleri
Axially symmetric black hole solutions in f(T) gravity
- Tez No: 644208
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TALAT SAYGAÇ, PROF. DR. SALVATORE CAPOZZIELLO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
f(T) kütle çekimi kuramı erken evren enflasyonu, kozmik ivmelenme gibi kozmolojik olguları açıklayabilme kapasitesine sahip bir kuram görünümü vermektedir. Infrared ölçeğinde gösterdiği başarı değerlendirildiğinde ultraviyole ölçeğinde nasıl bir f(T) kuramı ortaya çıkacağını inceleyebilmek adına kuramın karadelik çözümlerini elde etmek önemlidir. Bu tezde f(T) kuramı için eksenel simetrinin yanında küresel simetrik karadelik çözümleri elde edilmiştir. Öncelikle kuramın en genel skaler - tensör eşdeğeri için konformal dönüşümler kullanılarak Einstein çerçevesi Lagrangianı elde edilmiştir. Daha sonra hem Jordan hem Einstein çerçeveleri için Noether Simetri Yaklaşımı (NSY) kullanılarak hem küresel hem de silindirik simetriye sahip tetradlar için korunan büyüklükler cinsinden tetrad potansiyelleri elde edilmiştir. Aynı zamanda hem küresel hem silindirik simetrik Jordan çerçevesi Lagrangianlarına tekabül eden Euler - Lagrange denklemlerinden yeni çözümlere ulaşılmıştır. Elde edilen çözümlerin hangi şartlarda karadelik çözümlerine karşılık geleceği yapılan tekillik analizleriyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The f(T) theory of gravity seems to have the capacity to explain cosmological phenomena such as the early inflation and the cosmic acceleration of the universe. When considering its success at the weak field limit (infrared scale), the black hole solutions of f(T) theory gain importance in order to understand the strong field or ultraviolet scale behaviour. Besides the axially symmetric ones, spherically symmetric solutions for $f(T)$ theory are obtained in the scope of this thesis. Firstly, by using the most general scalar - tensor equivalent of the f(T) theory, Einstein frame Lagrangian is obtained via conformal transformations. After that, tetrad potentials are obtained in terms of conserved quantities in both the Jordan and the Einstein frames for spherical and cylindrical tetrads. New solutions are gathered for both spherical and cylindrical tetrads by solving the Euler - Lagrange equations corresponding to the Jordan frame Lagrangians. By computing and analyzing the singularities, the cases that these solutions correspond to black holes are determined.