'Church in danger'; The views of two eighteenth century high-churchnen
'Kilise tehlikede'; İki onsekizinci yüzyıl ortodoks-anglikan din adamının görüşleri
- Tez No: 64424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CADOC D. A. LEİGHTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu tez iki İngiliz Tory Ortodoks-Anglikan din adam (High-churchmen) olan Charles Leslie ve William Jones of Nayland üzerine bir çalışmadır. Bunlardan birincisi eserlerini onyedinci yüzyılın sonu ve onsekizinci yüzyılın başında yazmıştır. Temel olarak amaçlan Anglikan doktirininin savunmasıdır. Bu aynı zamanda kurumsal kiliseye muhalif fikirlerin ve kilise-devlet ilişkisinin eserlerinde onlara çerçeve olmasını belirler. Leslie ve Jones of Nayland geleneksel ortodoks-Anglikan doktirinini paylaşmalarına ve kiliseye yönelik bir tehlikenin varlığına inanmış olmalarına rağmen, eserlerindeki vurgu farklılık göstermektedir. Leslie kral'ın kilisenin iç işlerine karışmasını temel tehlike olarak görürken, Jones of Nayland özellikle rasyonalistler olmak üzere muhalif düşüncelerin hem kilise hemde devlete oluşturdukları tehlikeyi ön plana çıkarır. Vurguladıktan konuların değişik olmalarının nedeni yazdıkları dönemlerin politik ve fikirsel atmosferlerinin farklılığında yatmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with two British Tory Highchurchmen, namely Charles Leslie and William Jones of Nayland. The former has produced his works during the late seventeenth-century and the early eighteenth-century; whereas the latter has written during the later eighteenth-century. Their main concern was the defence of Anglican doctrine which determined the framework of their works being the dissenting ideas and church-state relationship. Although Leslie and Jones of Nayland shared the traditional orthodox Anglican views and believed in the existence of a threat directed towards the church, the emphasis in their works differed. Whereas the King's interference in religious issues was Leslie's main concern as a threat, Jones of Nayland dealt with dissenting ideas - particularly the rationalist one - that constituted a danger to both church and state. This difference should be seen as a result of the different political and intellectual atmosphere of the period they wrote in. Ill