Analysing nepotiated outcomes: The Dayton Peace agreement
Müzakere edilmiş sonuçların analizi: Dayton Barış Anlaşması
  1. Tez No: 64423
  2. Yazar: TİJEN TANYA DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET BERİKER ATİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Müzakere Edilmiş Sonuçların Analizi: Dayton Barış Anlaşması Tijen Tanja Demirel Bilkent Üniversitesi, Ağustos 1997 Bu tezin amacı, Dayton Banş Anlaşması'nın müzakere edilmiş sonuçlarının analizini yapmaktır. Bu analizi yapmak için anlaşmanın sonuçlan,“pazarlıkta kazancı bölüştüren sonuçlar”ve“pazarlıkta ortak kazancı arttıran sonuçlar”olmaları yönünden incelenmektedir. Analizler toprak sorunu, anayasal sorun ve Saraybosna sorunları üzerinde odaklanmıştır. Toprak sorunu beş, anayasal sorun ise üç alt başlık halinde ele alınmıştır. Pazarlıkta ortak kazancı arttıran sonuçların elde edildiği durumlarda, bu tür sonuçların elde edilmesinde kullanılan mekanizmalar da bu tezde açıklanmıştır. Bu üç müzakere konusunun analizleri sonucunda; toprak sorunu ve anayasal sorunun toplam sekiz alt başlığından beş tanesinin, ve Saraybosna sorununun pazarlıkta ortak kazancı arttıran sonuçlar olduğu görülmüştür. Ayrıca bu bulguların kuramsal, yöntemsel ve pratik çıkarımlarına da bu tezde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Analysing Negotiated Outcomes: The Dayton Peace Agreement By Tijen Tanja Demire! A thesis presented for the Degree of Master of International Relations Bilkent University, August 1997 This study aims to analyse the negotiated outcomes of the Dayton Peace Agreement. For this purpose, the study examines three main issues of the agreement, namely the territorial issue, the constitutional issue and the issue of Sarajevo, in terms of their distributive and integrative aspects. The territorial issue has five and the constitutional issue has three sub-issues. In cases where integrative agreements are reached, the study examines the type of the mechanisms to reach integrative outcomes. These mechanisms are expanding the pie, nonspecific compensation, logrolling, cost cutting and bridging. According to the analyses of these negotiated outcomes, this thesis reveals that among eight sub-issues and one main issue, the negotiated outcomes of five sub-issues and the one main issue are integrative. The theoretical, methodological and practical implications of the findings of the analyses are further elaborated in this study.