Hassas alan lezyonlarına yaklaşımda stereotaktik yöntem kılavuzluğunda uyanık kraniotomilerin genel anestezi altında yapılan kraniotomilerle karşılaştırılması
Comparison of the awake craniotomy method with craniotomy under general anesthesia for approach to eloquent areas in stereotactic guidance
  1. Tez No: 644244
  2. Yazar: BARIŞ ÖZÖNER
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Stereotaktik kraniotomi prosedürü esnasında uyanık kraniotomi veya genel anestezi altında kraniotomi tercih edilebilir. Çalışmamızın amacı iki yöntemi retrospektif olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 14 yıllık (Ağustos 2001- Ağustos 2014) dönemde fonksiyonel korteks lokalizasyonlu intrakranial lezyonlara yönelik bilgisayarlı tomografi eşliğinde stereotaktik kraniotomi uygulanan 129 olgunun klinik, radyolojik ve histolojik bulgularını içeren kayıtları incelendi. Olgular uyanık kraniotomi ile yapılan 39 olgudan (UK grubu) ve genel anestezi altında yapılan 90 olgudan oluşan (GA grubu) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İki grup arasında karakteristik veriler, başvuru anında bulgular, olgulardaki lezyonların yerleşimleri ve histopatolojik sonuçları ile sonuç verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yaş UK grubunda 56,1±17,3 iken, GA grubunda 50,1±12,3 olarak bulundu (p=0,044). Diğer karakteristik verilerde bulgularda farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: During stereotactic craniotomy procedure, craniotomy under general anesthesia or awake craniotomy may be preferred. The aim of the present study was to compare these two methods retrospectively. Materials and Methods: A total of 129 cases with localized intracranial lesions in the sensitive area who underwent craniotomy with computed-tomography-guided stereotactic method during a 14-year period were analyzed retrospectively. Clinical records and radiological and histological findings were reviewed. The cases were divided into two groups: awake craniotomy (AC) group including 39 patients and the general anesthesia (GA) group including 90 patients. The characteristic data, findings at the time of presentation, localization and histopathological results of the lesions, and outcome data were compared between the 2 groups. Results: The mean age was 56.1±17.3 years in the AC group and 50.1±12.3 years in the GA group (p=0.044). There was no difference in other characteristic data.