Multi volume rendering system implemented in unity to visualize tentorial veins for surgical planning
Cerrahi planlama amacıyla tentoryal damarları görüntülemek için unıty'de uygulanmış çoklu hacim işleme sistemi
  1. Tez No: 880330
  2. Yazar: AYSEN ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Mühendislik Bilimleri, Anatomy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beyin cerrahisinde damar yapılarının görüntülenmesi cerrahi başarının arttırılmasında ve hasta güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Venöz yapılar intrakranyal patolojilere müdahale sırasında dikkat edilmesi gereken kritik unsurları temsil etmektedir. Suboksipital kraniyotomi cerrahi tekniği özellikle beyincik ve çevresindeki lezyonlara erişmek için kullanılır. Cerrahların bu hassas bölgelerde etkili bir şekilde gezinebilmesi için venöz yapıların titizlikle görüntülenmesi zorunludur. Beyin damarlarının hassas haritalanması için manyetik rezonans görüntüleme (MRI), bilgisayarlı tomografi (BT) ve dijital çıkarma anjiyografisi (DSA) gibi ileri tıbbi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu çalışma özellikle beyincik bölgesinden geçen damarların, özellikle de tentoryal venin üç boyutlu görselleştirilmesine odaklanmaktadır. Bir kişinin vasküler anatomisinin ameliyat öncesi incelenmesine olanak tanıyan bu inceleme, cerrahi müdahaleleri başarılı sonuçlara doğru yönlendirirken, hastaya zarar verme veya ilgili riskleri en aza indirme potansiyeline sahiptir. Ayrıca, gelişen görselleştirme sistemine dahil edilebilecek olan, serebellar anatomi için gerekli olan otomatik segmentasyon üzerine bir araştırma yürütüldü. Sınırlı veri örnekleri sorunu, UNet modelinin uygulanmasıyla giderildi; bu, Jaccard endeksini temel alan doğrulama veri kümesinden %96'lık ortalama Birleşim Üzerinden Kesişme (IoU) değeriyle sonuçlandı. Beyin ve serebellar anatomiye uygun venöz yapılar Volume Rendering ve Isosurface Volume Rendering metodolojileri kullanılarak görüntülendi. Her iki yaklaşımda da farklı hacimlerden kaynaklanan görselleştirmelerin eşik değerlerindeki değişikliklerin birbirini etkilememesine dikkat edildi. Görüntüleme sisteminin devam eden gelişiminin, cerrahi müdahaleler için ameliyat öncesi planlama sürecine değerli bilgiler sunması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
Visualization of vascular structures plays a crucial role in enhancing surgical success and ensuring patient safety in brain surgery. Venous structures represent critical elements that demand attention during interventions in intracranial pathologies. The surgical technique of suboccipital craniotomy is specifically employed to access lesions in the cerebellum and its surroundings. A meticulous visualization of venous structures is imperative for surgeons to navigate effectively in these delicate regions. Advanced medical imaging modalities such as magnetic resonance imaging (MRI), computed tomography (CT), and digital subtraction angiography (DSA) are utilized for the precise mapping of cerebral vessels. This study specifically concentrates on the three-dimensional visualization of veins, notably the tentorial vein, traversing through the cerebellum region. Enabling preoperative scrutiny of an individual's vascular anatomy, this investigation has the potential to guide surgical interventions towards successful outcomes while minimizing patient harm or associated risks. Furthermore, an investigation was conducted on the automatic segmentation essential for cerebellar anatomy, which may be incorporated into the evolving visualization system. The issue of limited data samples was addressed through the implementation of the UNet model, resulting in an average Intersection over Union (IoU) value of 96% from the validation dataset based on the Jaccard index. Venous structures pertinent to brain and cerebellar anatomy were rendered using Volume Rendering and Isosurface Volume Rendering methodologies. Care was taken in both approaches to ensure that alterations in the threshold values of visualizations originating from distinct volumes did not influence one another. It is expected that the ongoing development of the visualization system will offer valuable insights into the preoperative planning process for surgical interventions.