Çocukların aşılanma durumları ve ailelerin aşı bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Vaccination Status in the Childhood and Families Level of Knowledge aboutVaccination
  1. Tez No: 644255
  2. Yazar: ESRA POLAT
  3. Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç : Aşılama ve ailelerin tutumları ve bilgi düzeyi ile ilgili eğilimler daha önce ülkemizde ayrıntılı olarak değerlendirilmemiştir. Gereç ve Yöntemler: Hastanemiz çocuk kliniklerinde 12 aylıktan büyük çocukları hastanede yatan 100 anneye anket uygulandı. Bulgular: Çocukların% 48'i (n = 48) kızdı. Katılımcı çocuk, anne ve babaların ortalama yaşları sırasıyla 4.56 ± 2.5, 29.23 ± 4.74 ve 32.93 ± 5.47 idi. Dahil edilen çocukların doğum sıraları şu şekildeydi: ilk doğan (n = 60), ikinci doğan (n = 33), üçüncü doğan (n = 6) ve beşinci doğan (n = 1). Annelerin 23'ü okuryazar değildi, 65'i ilkokul mezunu ve 12'si lise veya üniversite mezunu idi. Anne ve babaların büyük bir çoğunluğu sırasıyla ev hanımı (n = 90) ve serbest meslek sahibiydi (n = 73).“Yenidoğana ilk aşı ne zaman yapılır?”Sorusuna 25 anne“doğumdan hemen sonra”yanıtını verirken, 36 anne“ilk ay”yanıtını vermiştir.“Çocuklar için en son rutin aşılama ne zaman yapılır?”anneler tarafından en çok“2 yaşında”(n = 28) ve“ilkokulda”(n = 27) olarak yanıtlanmıştır. Aşının yapıldığı en akılda kalan yer sağlık ocakları (n = 93) iken en çok hatırlanan aşı tüberküloz (n = 53) idi. Annelerin yüzde elli beşi aşıların bir kısmının ödendiğini biliyordu. En bilinen ücretli aşı suçiçeği (n = 24) idi. Annelerin sadece% 21'i çocuklarına ücretli aşı yaptırmıştı ve %26'sı toplu aşılama kampanyalarına katılmıştı. Çocukların sadece %74'ü tüm aşılarını tamamlarken,%26'sının aşıları tamamlanmamıştı. Sonuç: Yapılan tüm çalışmalara ve kampanyalara rağmen tam aşılama oranının hala hedeflenen %90-95'in çok altında olduğu görüldü. Arka plan: Aşılama ve ailelerin tutumları ve bilgi düzeyi ile ilgili eğilimler daha önce ülkemizde ayrıntılı olarak değerlendirilmemiştir. Gereç ve Yöntemler: Hastanemiz çocuk kliniklerinde 12 aylıktan büyük çocukları hastanede yatan 100 ardışık anneye anket uygulandı. Bulgular: Çocukların% 48'i (n = 48) kadındı. Katılımcı çocuk, anne ve babaların ortalama yaşları sırasıyla 4.56 ± 2.5, 29.23 ± 4.74 ve 32.93 ± 5.47 idi. Dahil edilen çocukların doğum sıraları şu şekildedir: ilk doğan (n = 60), ikinci doğan (n = 33), üçüncü doğan (n = 6) ve beşinci doğan (n = 1). Annelerin 23'ü okuryazar değildi, 65'inin ilkokul mezunu ve 12'sinin lise veya üniversite mezunu vardı. Anne ve babaların en büyük oranı sırasıyla ev hanımı (n = 90) ve serbest meslek sahibidir (n = 73).“Yenidoğana ilk aşı ne zaman yapılır?”Sorusuna 25 anne“doğumdan hemen sonra”yanıtını verirken, 36 anne“ilk ay”yanıtını vermiştir.“Çocuklar için en son rutin aşılama ne zaman yapılır?”anneler tarafından en çok“2 yaşında”(n = 28) ve“ilkokulda”(n = 27) olarak yanıtlanmıştır. Aşının yapıldığı en akılda kalan yer sağlık merkezleri (n = 93) iken en çok hatırlanan aşı tüberküloz (n = 53) idi. Annelerin yüzde elli beşi aşıların bir kısmının ödendiğini biliyordu. En bilinen ücretli aşı suçiçeği (n = 24) idi. Annelerin sadece% 21'i çocuklarına ücretli aşı olduğunu itiraf etti ve% 26'sı toplu aşılama kampanyalarına katıldı. Çocukların sadece% 74'ü tüm aşılarını tamamlarken,% 26'sının aşıları tamamlanmamıştı. Sonuç: Yapılan tüm çalışmalara ve kampanyalara rağmen tam aşılama oranının hala hedeflenen% 90-95'in çok altında olduğu görüldü. Çocukluk çağı aşıları ile ilgili olarak annelerin eğitim durumuna uygun bilgilendirme stratejilerine ve daha fazla eğitime ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The trends about vaccination and families attitudes and level of knowledge is not assessed in detail previously in our country. Material and Methods: A questionnaire was conducted in the pediatric clinics of our hospital to 100 consecutive mothers whose children over 12 months old were hospitalized. Results: Of the children, 48%(n=48) were female. The mean ages of the participant children, mothers and fathers were 4.56±2.5, 29.23±4.74 and 32.93±5.47, respectively. The birth orders of the children included were as follows: first born(n=60), second born(n=33), third born(n=6), and fifth born(n=1). Of the mothers, 23 had no literacy, 65 had primary school graduates, and 12 had high school or college graduates. Greatest ratio of the mothers and fathers were housewives(n=90) and self-employed(n=73), respectively. To the question“When does first vaccination given to a newborn?”, 25 mothers answered“just after birth”while 36 replied“the first month”.“When is the last routine vaccination conducted for children?”was mostly answered as“2 years old”(n=28) and“in the primary school”(n=27) by the mothers. The most memorable place where vaccination was conducted were health centers(n=93) while the most remembered vaccination was tuberculosis(n= 53). Fifty five percent of the mothers knew that some of the vaccinations were paid. The most familiar paid vaccination was varicella (n=24). Only 21% of the mothers confessed to get paid vaccination to their children and 26% participated in mass vaccination campaigns. Just 74% of the children had completed their all vaccinations while 26% had incomplete immunization. Conclusion: It was seen that despite all the work carried out and the campaigns, the ratio of full vaccination is still far under the targeted 90-95%. More education is needed for childhood immunization with proper information strategies that are appropriate with the educational status of the mothers.