Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıklarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of digital game addiction on physical activity and sleep habits in secondary school students
  1. Tez No: 644257
  2. Yazar: SEMRA MARUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı, ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıklarına olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 9-14 yaş arası 100 öğrenci dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (ÇİDOBÖ) ile, fiziksel aktivite düzeyleri İlköğretim Öğrencileri Fiziksel Aktivite Soru Formu (FAS) ile, uyku alışkanlıkları ise Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) ile değerlendirildi. Çalışmaya aldığımız öğrencilerin ortalama yaşı 11,741,30 olan öğrencilerin %56'sı kız ve %44'ü erkek cinsiyettedir. Öğrencilerin %67'sinin dijital oyun oynamakta olduğu ve %6'sının günde üç saatten fazla dijital oyun oynadığı belirlendi. ÇİDOBÖ'ye göre öğrencilerin %60'ının az riskli grupta, %6'sının bağımlı grupta, %9'unun normal grupta, %22'sinin riskli grupta, %3'ünün ise yüksek düzeyde bağımlı grupta olduğu tespit edildi. FAS puan ortalaması 23,197,02 olarak bulundu. ÇİDOBÖ ve alt parametreleri ile FAS arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Öğrencilerin dijital oyun oynama durumu ile uyku alışkanlıkları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşıldı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of digital game addiction on physical activities and sleep habits of secondary school students. One hundred students who were 5th, 6th, 7th and 8th class and aged 9-14 were included in this study. Students' digital game addiction was evaluated by the Digital Game Addiction Scale for Children (DGAS-C), physical activity levels was evaluated by the Primary School Students' Physical Activity Questionnaire (PAQ), sleep habits was evaluated by Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ). The mean age of the students was 11,741,30 and 56% of students were female and 44% were male. It was determined that 67% of the students played digital games and 6% of them played more than three hours a day. According to DGAS-C, 60% of the students were in the low-risk group, 6% were in the dependent group, 9% were in the normal group, 22% were in the risky group, and 3% were in the highly dependent group. The mean of FAQ scores was found to be 23,197,02. There was no statistically significant relationship between DGAS-C and its subgroups and FAQ (p>0,05). It was concluded that there was no statistically significant difference between students' digital play and sleep habits (p> 0.05).