Obez ve obez olmayan kişilerde CD36'nın lipit parametreleri ve insülin direnci ile karşılaştırılması
Comparison of CD36 with lipid parameters and insulin resistance in obese and non-obese people
- Tez No: 644258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÜLFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı obez ve obez olmayan grupta CD36'nın obezite ve insülin direnci parametreleriyle karşılaştırılması ve CD36'nın obezitedeki rolünü araştırmaktır. Çalışmamız Medipol Üniversitesi Mega Medipol Hastanesi Laboratuvarında Aralık 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılmıştır.18-65 yaş arası toplamda 60 kişi üzerinde, 30 normal kilolu ve 30 obez olarak 2 gruba ayrılarak yapıldı. Çalışma parametreleri; AKŞ, trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid seviyeleri kolorimetrik metodla, serumda insülin ECLIA (Elektrokemilüminesans immünolojik test) yöntemiyle, serumda CD36 ise ELISA yöntemiyle ölçüldü. İnsülin direnci HOMA-IR formülü kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare CD36 with obesity and insulin resistance parameters in obese and non-obese group and to investigate the role of CD36 in obesity. Our study was conducted in Medipol University Mega Medipol Hospital Laboratory between December 2018 and May 2019, on a total of 60 people between the ages of 18-65, divided into 2 groups as 30 normal weight and 30 obese. Working parameters; FBG, triglyceride, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride levels were measured by colorimetric method, insulin in serum by ECLIA (Electrochemiluminescence immunoassay) method, and CD36 in serum by ELISA method. Insulin resistance was calculated using the HOMA-IR formula.