Beşeri coğrafya açısından Gemlik ve yakın çevresi
Gemlik and its immediate surroundings in terms of humanitarian geography
- Tez No: 644272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanayi, tarım ve ulaşım bakımından Marmara bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Gemlik, Bursa iline bağlı bir ilçe merkezidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında küçük bir kasaba görünümünde olan Gemlik, sosyo-ekonomik gelişmesi sonucu günümüzde şehirsel karakterini kazanmıştır. Zeytincilik ve turizm merkezi olan Gemlik'in uygun coğrafi konumu, ulaşım ve liman avantajı ile sanayi ve tarım potansiyeli önemli bir istihdam yaratmış, bu da kentin hızla büyümesine ve fazla göç almasına neden olmuştur. Demografik, şehirleşmenin görüldüğü kentte, konut ve sanayi alanlarının hızla genişlemesi, verimli tarım sahaları ile zeytinliklerin giderek daralmasına sebep olmuştur. Sanayi ve evsel alıkların denizi kirletmesi, ayrıca kıyılardaki yoğun liman faaliyetleri deniz turizminin gelişmesini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Gemlik, which is one of the developed towns of the Marmara regon from the point of View of industry, agriculture nd transportation, is a country in Bursa. Gemlik, which was a rural area during the first years of the Republic, has become a city ·Utay as a result of its socio-economic development. Gemlik, which is a center of olive drove and tourism, the potential of the industry and agriculture have created an importent empoyment with the appropriate geographic position and the advantages of transportation and the harbour and this caused the city to develop and get crowded. In the city, where demographic formalisatiorr is seen, since the fields of residence and industry have got widened fast, productive agriculture fields and olive gardens have decreased. "Since the industrial and ~ouse wastes make the sea dirty, also the activities of the harbour by the coasts, the sea tourism is affected badly.