Beşeri coğrafya açısından Suriye kaynaklı zorunlu göçlerin Kilis şehrine etkileri
The effects of forced migrations from Syria on the city of Kilis in terms of human geography
  1. Tez No: 936843
  2. Yazar: MURAT DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞAHİNALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Araştırmada Suriyeli göçünün Kilis şehrinde beşeri fonksiyon ve fonksiyon alanlarına etkileri ele alınmıştır. Bu doğrultuda Kilis şehrinin nüfus, yerleşme, sağlık, eğitim, güvenlik, teknik altyapı, yeşil alanlar ve mezarlık alanları incelenmiştir. İnceleme yapılırken 20 yıllık süreç (2002-2021 yılları arasında) 10 yıllık iki dönem (2002-2011 yılları arasında ve 2012-2021 yılları arasında) şeklinde ele alınmıştır. Araştırmada Suriyeli göçünün Kilis şehrinin beşeri fonksiyonları ve fonksiyon alanları üzerinde meydana getirdiği değişimleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma Suriyeli göçünün Kilis şehrinin beşeri fonksiyonlarına ve fonksiyon alanlarına etkileri bağlamında mekânsal değişimi ortaya koyması açısından önem arz etmektedir. Araştırmada kaynak taramasıyla elde edilen, resmi kurum ve kuruluşlardan temin edilen verilerden yararlanılmıştır. Bunun yanı sıra 2022 yılında Kilis şehrinde alan araştırması yapılmış ve bu doğrultuda şehri oluşturan bütün mahallelerin muhtarlarıyla derinlemesine görüşme yapılarak veri temin edilmiştir. Analizler yapılırken nicel ve nitel yöntemler kullanılmıştır. Bu yöntemler kronolojik, betimsel, karşılaştırmalı analiz ve yaklaşımlar kullanılarak uygulanmıştır. Bütün bu yöntemler ve yaklaşımlar tümdengelim (dedüksiyon) ve tümevarım (indüksiyon) gibi akıl yürütme yöntemleriyle desteklenmiş ve coğrafya biliminin temel ilkeleri olan dağılış (yayılış), neden-sonuç ilişkisi (nedensellik) ve ilişki kurma (bağlantı kurma) ilkelerine bağlı kalınarak uygulanmıştır. Araştırmada Suriyeli göçü öncesinde Kilis şehrinin beşeri fonksiyonlarında ve fonksiyon alanlarında değişimler meydana geldiği, Suriyeli göçüyle birlikte bu değişimlerin hızla artmaya ve belirginleşmeye devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the research were discussed the effects of forced migration from Syria on human functions and function areas in the city of Kilis. In this regard the population, settlement, health, education, security, technical infrastructure, green areas and cemetery areas of Kilis city were examined. During the review, the 20-year period (between 2002-2021) was considered as two 10-year periods (between 2002-2011 and 2012-2021). The aim of the research is to reveal the changes that Syrian migration has brought about on the human functions and function areas of Kilis city. The aim of the research is to reveal the changes that Syrian migration has brought about on the human functions and function areas of the city of Kilis. The research is important in terms of revealing the spatial change in the context of the effects of Syrian migration on the human functions and function areas of the city of Kilis. The research utilized data obtained through resource scanning and obtained from official institutions and organizations. In addition, a field research was conducted in the city of Kilis in 2022, and in this direction, data was obtained by conducting in-depth interviews with the headmen of all neighborhoods that make up the city. Quantitative and qualitative methods were used in the analyzes. These methods were applied using chronological, descriptive, comparative analysis and approaches. All these methods and approaches were supported by reasoning methods such as deduction and induction and were applied in accordance with the basic principles of geography, which are distribution, cause-effect relationship (causality) and establishing a relationship (establishing a connection). In the research, it was seen that there were changes in the human functions and functional areas of Kilis city before the Syrian migration, and these changes continued to increase rapidly and become more evident with the Syrian migration.