Comprehensive approach to torque and lost circulation problems in geothermal wells in terms of drilling fluid
Jeotermal kuyularda yaşanan buru ve kaçak problemlerinin sondaj sıvısı yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 644308
  2. Yazar: AHMET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Jeotermal kuyu sondajlarında yaşanan çamur kaçağı; kuyu stabilitesi problemleri, yüksek buru ve sürtünme değerlerine neden olmakta, sondaj dizisinin ağırlık almasına, takım sıkışmalarına ve bazı durumlarda ise kuyunun terk edilmesine varan sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunları en aza indirmek için çamur kaçağını kapatmaya yönelik çamur kompozisyonları ile; etkin kayganlaştırma performansı, yüksek sıcaklık ve yüksek basınç (YSYB) dayanımı olan sondaj sıvısı kompozisyonları kullanılmalıdır. Bilinen en yüksek kayganlaştırma performansını, petrol/sentetik bazlı sondaj sıvıları sağlamaktadır. Ancak hem ekonomik açıdan hem de çevresel nedenlerden dolayı bu sondaj sıvısı sistemlerinin kullanımı kısıtlanmaktadır. Bu noktada, kayganlaştırma performansı yüksek, YSYB koşullarına dayanıklı ve kaçaklı formasyonlarda etkin su bazlı sondaj sıvısı kompozisyonlarının bulunması araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye ve Dünya'da jeotermal sondajlarda kullanılmakta olan yüksek performanslı YSYB sondaj sıvısı üzerine çeşitli kimyasal ticari kayganlaştırıcılar eklenerek, petrol/sentetik bazlı sondaj sıvısı sistemlerine en yakın kayganlaştırma performansını sağlayan kompozisyonlar belirlenmiştir. Yaşanacak olası tedrici ve kısmi çamur kaçaklarını kapatmak ve basınç farkından dolayı oluşan dizi sıkışması olasılığını en aza indirmek amacıyla uygun kaçak malzemeleri kullanılmış, formasyon özellikleri ve sondaj sınırlamaları da göz önüne alınarak yeni ve geçerli formülasyonlar oluşturulmuştur. Sonuçlar, seçilen kompozisyonların kayganlaştırma ve gözenek tıkama özelliklerinin, jeotermal sondaj endüstrisi saha uygulamalarında kullanılması için oldukça yenilikçi ve dikkate değer olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drilling in a lost circulation zone has long been a challenge in geothermal wells due to its strong potential for high torque and wellbore instability. Excessive torque and friction values cause overpull, pipe stuck and severe problems ending up with losing the well in some cases. High temperature-high pressure (HTHP) drilling fluids design; which minimize loss rates and friction values, is critical for the success of these challenging drilling practices. Known fact is that, oil/synthetic based drilling fluids have the best lubricity performance. However, application of these drilling fluid systems is limited because of high cost and environmental constraints. At this point, water-based drilling fluid compositions with high lubricity performance, HTHP resistance and high loss zone plugging performance, are investigated. In this study, HTHP drilling fluid system; frequently used in Turkey and worldwide, is selected for the experiments. Several chemical commercial lubricants are added in this fluid system to find the compositions for the highest lubricity performance closest to oil/synthetic based drilling fluid systems. Also, considering the formation characteristics and drilling limitations; best fluid compositions are formulated to plug the potential seepage and partial loss zones and reduce the differential-sticking tendency by using proper lost circulation materials. Results reveal that lubricity and pore plugging characteristics of the selected compositions are highly innovative and noteworthy to be used in field applications for geothermal drilling industry.