Wave-line pottery from the Late Iron Age levels of Kinet Höyük
Kinet Höyük Geç Demir Çağ dalgalı çizgili seramiği
  1. Tez No: 64433
  2. Yazar: FİLİZ SONGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZ Doğu Yunan kökenli Dalgalı Çizgili Seramik olarak adlandırılan ve genel olarak İ.Ö. 8-5. yy. arasına tarihlenen seramik grubuna ait örnekler Kinet Höyük kazılarından önemli miktarda ele geçmektedir. Oldukça geniş bir yayılıma sahip olan bu seramik grubu, Doğu Yunan kentleri ve denizaşırı kolonilerinde ele geçmekte, bu nedenle Arkaik Dönem'in yoğun kolonizasyon hareketleri ve buna bağlı olarak gelişen ticaret ve ekonomisi ile ilgili önemli ipuçları vermektedir. Kinet Höyük Geç Demir Çağ (İ.Ö. 7-4. yy) tabakalarından çıkan ve İ.Ö. 7. yy sonu ile 6. yy. arasına tarihlenen Dalgalı Çizgili Seramik Grubu da bu bilgiler ışığında değerlendirilmiş ve höyüğün bu dönem yerleşmesinin niteliklerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Dalgalı Çizigili seramiğin sınıflandırılması ve tarihlendirilmesinin yanı sıra Geç Demir Çağ tabakalarından ele geçen ithal Yunan ve Ege seramik buluntularının bir kısmı incelenmiş ve höyüğün İonia kolonisi olduğunu düşündürecek herhangi bir sonuca varılamamıştır. Jeomorfolojik araştırmalar sonucunda antik dönemde iki limana sahip olduğu belirlenen ve Erken Tunç Çağ'dan başlayarak aktif bir ticaret merkezi olduğu bilinen höyüğün, Geç Demir Çağ yerleşiminde de bu niteliğini koruduğu ve Doğu Akdeniz'de bulunan Al Mina, Teli Sukas gibi ticaret merkezleri ile ortak özelliklere sahip olduğu ortaya konmuştur. nı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT East Greek originated Wave-Line pottery is generally dated between the eighth and fifth centuries B.C., and was recovered in large amounts from the Kinet Höyük Excavations. Since this group of pottery has a wide distribution in Eastern Greek sites and throughout their overseas colonies, it provides important clues about the colonization movements and the trade activities of the Archaic period. The Wave-Line pottery of Kinet Höyük, which was recovered from the Late Iron Age (seventh-fourth centuries B.C.) levels and dated between the late seventh and sixth centuries B.C., was evaluated in order to understand the character of the site. Besides classification and dating of the Wave-Line group, a selection of the Greek and Aegean imported pottery was also examined. However, any conclusive result, which might give evidence that the site was an Ionian colony, could not be obtained. As geomorphological research has indicated, Kinet Höyük had two natural harbors in ancient times which made the site an active trade center beginning from the Early Bronze Age. It was concluded that, during the Late Iron Age, the site was still active and serving as a trade post like the other trade centers in the eastern Mediterranean, such as Al Mina and Tell Sukas.