İletim yolunda ilerleyen dalgaların kaynağa göre konumunun, sistemin dağınım grafiğinin ve kesilme frekansının bulunması
The Investigation of the position of travelling wave in the transmission line to the source, dispersion graph of system and cut off frequency
- Tez No: 88194
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL ERGENEKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
öz İLETİM YOLUNDA İLERLEYEN DALGALARIN KANAĞA GÖRE KONUMUNUN, SİSTEMİN DAĞINIM GRAFİĞİNİN VE KESİLME FREKANSININ BULUNMASI Yunus GÜNAY Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Temmuz, 19 99 Bu çalışmada, iletim yolu gibi dağınımlı ortamda ilerleyen dalgaların kaynağa göre konumları bulunarak, iletim yolundaki her bir hücredeki faz kayması değerleri elde edilmiştir. Dağıtkanlık bağıntısı kullanılarak sistemin dağınım grafiği çizilmiştir. Kesilme frekansı kuramsal olarak hesaplanmış ve bu değerin deneysel olarak bulunan kesilme frekansına eşit olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İletim yolu, dağınımlı ortam, ilerleyen dalgalar, kaynak, faz kayması, dağıtkanlık bağıntısı, dağınım grafiği, kesilme frekansı. JÜRİ: Prof.Dr.Önal ERGENEKON Prof.Dr.Nuri ÜNAL Prof.Dr.Zeki ASLAN Prof.Dr.Suphi KORMALI Doç. Dr. Orhan GÖLBAŞI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE POSITION OF TRAVELLING WAVE IN THE TRANSMISSION LINE TO THE SOURCE, DISPERSION GRAPH OF SYSTEM AND CUT OFF FREQUENCY VALUE Yunus GÜNAY M. S. in Physics Adviser Prof. Dr. Önal ERGENEKON July, 1999 In this work, the positions of the travelling waves to the source were investigated in a dispersive medium as the transmission line and the phase difference values were obtained in every cell in the transmission line. Dispersion graph of system was drawn. Theoretically calculated cut off frequency value was equal to experimentally investigated cut off frequency value. KEY WORDS:The transmission line, dispersive medium, travelling waves, source, phase difference, dispersion relation, dispersion graph, cut off frequency. COMMITTEE: Prof.Dr.Önal ERGENEKON Prof.Dr.Nuri ÜNAL Prof.Dr.Zeki ASLAN Prof.Dr.Suphi KORMALI Assoc. Prof.Dr. Orhan GÖLBAŞI u TC yükseköğretim wautt* nnvAuıımKvni