Nemlendirme-nem almalı bir damıtma sisteminin ekonomik analizi
Economic analysis of a humidification dehumidification desalination system
  1. Tez No: 644350
  2. Yazar: ARİF TAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş enerjisi destekli bir nemlendirme-nem almalı damıtma sistemi ele alınarak sistemin termodinamik ve ekonomik analizi yapılmıştır. Güneş ışınım miktarı, kolektör alanı, deniz suyu sıcaklığı, toprak sıcaklığı gibi farklı parametreler dikkate alınarak yapılan analizlerde sistemin yıllık üreteceği su miktarı, ilk yatırım maliyeti, yıllık bakım maliyeti, yıllık gider ve gelirleri belirlenmiş ve üretilen suyun litre başına maliyeti hesaplanmıştır. Tez çalışması kapsamında ayrıca sistem, Türkiye'nin farklı kıyı illeri iklim verilerine göre değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonunda, deniz suyunun kapalı çevrim olduğu konfigürasyonla daha düşük maliyetli su üretildiği görülmüştür. Işınım miktarının, havanın kuru termometre sıcaklığının ve mutlak nemin artmasıyla litre başına su maliyetinin azaldığı, toprak sıcaklığının artmasıyla ise litre başına su maliyetinin arttığı görülmüştür. Sistemde üretilen suyun maliyetinin ele alınan tüm iller için yaz sezonunda düşük maliyete sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solar energy assisted humidification-dehumidification desalination system was handled and the thermodynamic and economic analysis of the system was performed. The annual amount of produced water by the system, initial investment cost, annual maintenance cost, annual expenses and revenues were determined in the analyzes that made by considering different parameters such as solar radiation, collector area, sea water temperature and soil temperature and the cost of produced water per liter was calculated. Furthermore, in the thesis, the system was evaluated based on climate data from Turkey's different coastal provinces. At the end of the study it was observed that the configuration where sea water is closed cycle produces water at a lower cost. It was determined that the cost of water per liter decreased with increasing the amount of radiation, the dry bulb temperature of the air and the absolute humidity, while the cost of water per liter increased with increasing soil temperature. It was determined that the produced water in the system during the summer season had the lowest cost for all provinces.