Bazı ekmeklik buğday çeşitlerinde farklı azot seviyelerinde eksojen uygulamalarının azot kullanım etkinliği ve verime etkisi
Effect of exogenous applications and nitrogen dose on nitrogen use efficiency and grain yield of some bread wheat genotypes
  1. Tez No: 644349
  2. Yazar: YUSUF KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Ekmeklik buğdaylarda farklı azot dozu uygulamalarında eksojenlerin verim ve azot kullanım etkinliğine etkisinin araştırıldığı bu çalışma, 2015/16-2016-2017 buğday yetiştirme mevsiminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanı'nda yürütülmüştür. Çalışmada Glisin betain; dane verimi, başak ağırlığı, başak dane verimi, bayrak yaprak alanı, bayrak yaprak ağırlığı, çiçeklenme dönemi bayrak yaprak SPAD değeri, azot hasat indeksi ve azot kullanım etkinliğini, Metanol; azot hasat indeksini, Prolin; başak sayısı, bayrak yaprak alanı, çiçeklenme dönemi bayrak yaprak SPAD değeri ve azot hasat indeksini, Silikon; başak sayısı, başak ağırlığı, fertil başakçık sayısı, bayrak yaprak ağırlığı, çiçeklenme dönemi bayrak yaprak SPAD değerini, Sitokinin; bin dane ağırlığı, fertil başakçık sayısı, bayrak yaprak alanı, çiçeklenme dönemi bayrak yaprak SPAD değeri ve azot kullanım etkinliği değerlerini arttırıcı yönde etki göstermiştir. Verim ile dane dane sayısı arasındaki ilişki glisin betain, metanol, prolin, silikon ve sitokininde sırasıyla r=0.943**, 0.865**, 0.947**, 0.890**, 0.934** ve 0.899** seviyelerinde önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, investigated the effect of some exogenous on yield and nitrogen use efficiency in different nitrogen dose applications in common wheat, was carried out in the Experiment Area of Çukurova University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops during the 2015-2016/2016-2017 wheat growing season. in the study; Glycinebetaine; grain yield, spike weight, spike grain yield, flag leaf area, flag leaf weight, flowering period flag leaf SPAD value, nitrogen harvest index and nitrogen use efficiency, Methanol; nitrogen harvest index, Pyrroline; spike number, flag leaf area, flowering period flag leaf SPAD value and nitrogen harvest index, Silicon; spike number, spike weight, fertility, flag leaf weight, flowering period flag leaf SPAD value, Cytokinin; grain weight, fertility, flag leaf area, flowering period flag leaf SPAD value and nitrogen use efficiency values increased. The relationship between yield and grain size was found to be significant at r = 0.943 **, 0.865 **, 0.947 **, 0.890 **, 0.934 ** and 0.899 ** for glycinebetaine, methanol, pyrroline, silicon and cytokine, respectively. In the study, the grain yield and nitrogen use efficiency of glycinebetaine increased the grain weight and nitrogen utilization efficiency of the cytokine.