Eriyik yığma modelleme ve enjeksiyon kalıplama tekniği ile üretilen akrilonitril bütadien stiren polimerinin mekanik, fiziksel ve morfolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of mechanical, physical and morphological properties of acrylonitrile butadiene sytrene polymer produced by fused deposition modeling and injection molding
  1. Tez No: 644362
  2. Yazar: BEYZA FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Üç boyutlu eklemeli üretim, imalat sanayi için özellikle son yıllarda yeni ve tercih edilir bir üretim yöntemi olmuştur. Bu yöntem prototip hazırlama, bileşen ve sistem elde etme aşamasında uygun parçalar üretmek için kullanılmaktadır. Akademik ve sektörel kaynaklara göre günümüzün üretim yöntemlerinin yerini eklemeli imalat üretim yönteminin alacağı anlaşılmaktadır. Bu yöntemin önemli bir etkiye sahip olacağı alanların başında mühendislik, inşaat ve medikal sektörleri gelmektedir. Eklemeli imalat yönteminde üretilebilirliği etkileyen ana parametre geometridir ve geometrik tasarıma yeni bir yaklaşım gerekmektedir. Geleneksel üretim yöntemlerinden farklı olarak malzemeyi ayrık bir şekilde üst üste ekleyerek üretim, tasarım sırasında boyutlandırma ve tolerans seçimlerini tamamen değiştirmektedir. Kritik geometrik parametreler katman kalınlığı, duvar kalınlığı, nozül çapı, yazdırma açısı ve doluluk oranı gibi yepyeni kavramlarla tanımlanmaktadır. Bu çalışmada 3D yazıcıda farklı doluluk oranı, katman kalınlığı ve yazdırma açısı değiştirilerek ABS polimeri ürünleri yazdırılmıştır. Ayrıca enjeksiyon makinesinde de baskılar alınarak; çekme mukavemeti, elastiklik modülü, % uzama değeri, kopma mukavemeti, sertlik ve Izod darbe mukavemeti değerleri 3D ile üretilen numunelerin değerleriyle karşılaştırılmıştır. Bunların yanı sıra nem emme miktarı, yoğunluk, ısıl çarpılma sıcaklığı, vicat yumuşama sıcaklığı ve aşınma oranı değerleri 3D ile üretilen numune değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, three-dimensional additive manufacturing has become a new and preferred method of production for the manufacturing industry. This method is used to produce suitable parts during prototype preparation, component and system acquisition. According to academic and sectoral sources, it is understood that today's production methods will be replaced by additive manufacturing method. Engineering, construction and medical sectors are the primary areas where this method will have a significant impact. In the additive manufacturing method, the main parameter affecting manufacturability is geometry, and a new approach to geometric design is required. Unlike traditional production methods, by adding the material separately, it changes the selection of sizing and tolerance during production, design. Critical geometric parameters are defined by brand new concepts such as layer thickness, wall thickness, nozzle diameter, printing angle, and fill ratio. In this study, ABS polymer products were printed by changing the different fill rate, layer thickness and printing angle in the 3D printer. In addition, by printing on the injection machine; tensile strength, modulus of elasticity, % elongation value, tensile strength, hardness and Izod impact strength values were compared with the values of samples produced in 3D. In addition, moisture absorption amount, density, thermal distortion temperature, vicat softening point temperature and wear rate values were compared with the sample values produced in 3D.