Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki İlçe Kasaba ve Tez Adı Köy Adları
- Tez No: 644387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Doğu Akdeniz Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü yüksek lisans tezi olarak ortaya koyduğumuz bu çalışmamızda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki 'ilçe, kasaba ve köy adları', ad bilimi (onomastik) yöntem ve teknikleri açısından ele alınarak incelenmiştir. Toplam beş bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümü, ad bilimi ve yer adları bilimi ile çalışmamızın bağlantısının kurulduğu giriş bölümüdür. İkinci bölümde yer adları, genel bir bakışla irdelenmiş; eski ve yeni adlar, ad biliminin işleyişi doğrultusunda 'köken bilgisi', tarihsel gelişme yönünden ve çeşitli dil ve kültür sorunları açısından incelenmeye çalışılarak on ayrı başlık altında toplanmıştır. Üçüncü bölümde, yer adlarının biçim özellikleri ele alınmış ve tasnif yoluna gidilmiştir. Dördüncü bölümde, Türk yer adları sistemi içerisinde benzer yönde gelişen eğilimler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yer adları ile Türkiye Cumhuriyeti yer adlarının, benzerlik ve değişikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölüm ise, sonuç bölümüdür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'ilçe, kasaba ve köy adları'nın dışında kalan diğer 'bölge, mevki, cadde, sokak vb. yer adları', yüksek lisans tezi kapsamının sınırlarını zorladığı için bu adlar bir başka çalışmaya bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eastern Mediterranean University Post Graduate Studies and Research Institute Turkish Language and Literature post graduate (Master of Arts) thesis is analyzing the names of townships, towns and villages from the point of view of onomastic techniques and approaches. This thesis is comprised of five sections. The first section is where we establish a connection between science of names and the science of place names as the introduction for the study. In the second section, with a general approach, old and new names are analyzed based on 'word-stem analysis', 'historical development and cultural and lingual aspects. Each of these has been put under respective categories. In the third section, structural analysis of place names has been the focus. Following that, the fourth section similarities and differences. Finally, in the fifth section summarizes the findings and concludes the thesis. The district, section, avenue, street, etc names have been excluded from this thesis with basis that it would have been very difficult to have analyzed all the names in the Turkish Republic of Northern Cyprus. 6