Yerli imalat yumuşak metal blok kullanılarak üretilen metal altyapıların seramik bağlanma ilişkisinin değerlendirilmesi ve farklı tekniklerle üretilen metal altyapılarla karşılaştırılması
The evaluation of bond strength between dental ceramic and metal framewoks fabricated by using domestic manufactured soft metal block and comparing with different manufacturing techniques
  1. Tez No: 644430
  2. Yazar: BETÜL KOÇAK KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖNDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üretim teknikleriyle hazırlanan kobalt-krom (Co-Cr) metal altyapıların seramikle olan bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması ve termal yaşlandırmanın bağlanma dayanımı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: ISO 9693 standardına uygun boyutlarda (25×3×0.5 mm) Co-Cr esaslı metal altyapılar; döküm, Seçici Lazer Ergitme (SLE) , CASTCO ve Ceramill Sintron yumuşak metal bloklarının kullanıldığı frezeleme teknikleriyle (YMF-C ve YMF-S) üretildi. Örneklerin yarısına termal yaşlandırma (6000 döngü) uygulandı. Tüm örneklerin metal-seramik bağlanma dayanımı üç nokta eğme testi kullanılarak değerlendirildi. Termal yaşlandırma uygulanmış örneklerin 'kırık yüzeydeki porselen bağlantısı' (AFAP) değerleri tarama elektron mikroskobu-enerji dağılımı X-ışını spektroskopisi (SEM-EDX) ile silisyum oranları ölçülerek hesaplandı. Kırık tipinin belirlenmesi için; kırık metal yüzünün stereomikroskop görüntüleri, SEM-EDX analizi ve kırık seramik yüzeylerinin E değerleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to compare the bond strength of cobalt-chromium (Co-Cr) metal frameworks fabricated with different manufacturing techniques and to evaluate the effect of thermal aging on metal-ceramic bond strength. Material and methods: Following ISO 9693:2012, Co-Cr metal strips were fabricated with a dimension of 25×3×0.5 mm by casting, Sective Laser Melting (SLM) , milling techniques by using CASTCO and Ceramill Sintron soft metal blocks produced (SMM-C and SMM-S). Half of the specimens were aged using thermal cycling (6000 cycles). The 3-point bend test was used to evaluate the metal-ceramic bond strength of specimens. Area fraction of adherence porcelain (AFAP) of thermal aging specimens were determined by measuring Si content of specimens by SEM-EDX. Using stereomicroscope, SEM-EDX analysis of debonding metal surfaces and E values of debonding ceramic surfaces were used to determine fracture mode analysis.