Varieties of democracy and economic growth: A panel data analysis
Demokrasi çeşitleri ve ekonomik büyüme: Panel veri analizi
- Tez No: 644460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÖZCANLI IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde farklı demokrasi çeşitlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi üzerine çalışıldı. Farklı demokrasi çeşitleri için, V-Dem Enstitüsü'nün endeksleri kullanılarak, demokrasiler beş farklı kategoride incelendi: poliyarşi, liberal, katılımcı, müzakereci ve eşitlikçi. Her bir demokrasi endeksinin ekonomik büyüme ile ilişkisi ayrı ayrı incelendi. Veriler, tüm demokrasi endekslerinin ekonomik büyüme ile pozitif korelasyona sahip olduğunu ve en etkili olanınsa kaynakların ve gücün eşit dağılımını ifade eden eşitlikçi demokrasi olduğunu gösterdi. Analizde, poliyarşi herhangi bir demokrasi endeksinin temelini oluşturduğundan, diğer demokrasi çeşitlerinin etkileri de tek başlarına ve poliyarşiden bağımsız olarak ayrıca analiz edildi. Bulgular, katılımcı, müzakereci ve eşitlikçi demokrasi bileşenlerinin, herhangi bir demokratik rejimin temelini oluşturan seçim demokrasisi olmadan bir önem arz etmediğini gösterdi. Kontrol değişkenlerinden dördünün (jeopolitik konum, ticaret açıklığı, ortalama yaşam süresi, ilkokul katılım oranları) önemli olduğu bulundu. Ancak etnik fraksiyonların, eşitlikçi demokrasiyle en düşük korelasyona sahip olduğu, hatta bazı durumlarda korelasyonun önemini kaybettiği gözlemlendi. Bu bulgu, demokratik rejimlerin etnik fraksiyonlaşmayı otokratik olanlara kıyasla daha iyi yönettiğini savunan bazı argümanları destekler nitelikte. Literatürdeki bu argümanlar ve bu tezdeki bulgular göz önünde bulundurulduğunda, kaynakların ve gücün eşit dağıtımının, etnik fraksiyonların ekonomik büyüme üzerindeki bazı olumsuz etkilerini azaltabilecek nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the question how different democracy varieties affect the economic growth. For the varieties of democracy, the indices of V-Dem Institute are used and the democracies has categorized into five different groups as following: electoral, liberal, participatory, deliberative and egalitarian. With the fixed effect estimation of the regression with Driscoll-Kraay standard errors, panel data for 86 countries over the period from 1960 to 2016 is used. The findings imply that, economic growth have positive correlation with all democracy indices and strongest correlation is with egalitarian democracy. Since electoral democracy index act as basic essential of other democracy indices; add to regressions performed with these indices, the correlations of components without the partial score of electoral democracy index is also analyzed separately. Findings show that participatory, deliberative and egalitarian democracy components are not significant without the essential characteristics of any democracies. As control variables, geopolitical region, trade openness, life expectation and primary schooling are estimated as significant for all democracy variations. However, only for egalitarian democracy, ethnic fractionalization is insignificant in some circumstances. Also, the coefficient of ethnic fractionalization is lowest for the egalitarian democracy. This finding is supportive to following arguments in the literature, democratic regimes tend to manage ethnic fractionalization better and equal distribution has highly important role in this. In consideration of the literature and the findings, it may be said that equal distribution of power and resources likely to reduce the unfavorable effects of ethnic fractionalization on economic growth.