Nev'î'nin Şerh-i Cevâb-ı İbn Sînâ be-Suʾâl-i Ebû Sa'îd isimli eseri: İnceleme - metin
Nev'î's Şerh-i Cevâb-ı İbn Sînâ be-Suʾâl-i Ebû Sa'îd: An analysis and transcription
- Tez No: 644461
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BÜYÜKKARCI YILMAZ, PROF. DR. GÜNAY KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin konusu, Malkaralı Nev'î Yahya'nın (ö. 1599) Şerh-i Cevâb-ı İbn Sînâ Be-Suʾâl-i Ebû Saîd isimli eseridir. İbn Sînâ (ö. 1037) ile Ebû Sa'îd-i Ebü'l-Hayr (ö. 1049) arasında geçen yazışma ile ilgili bilinen tek Türkçe şerh olan bu eserin isminin er-Risâlâtü's-Sûfiyye olması da mümkündür. Bu çalışma ile Nev'î'nin yeni bir eserinin gün yüzüne çıkması ve bu sayede İbn Sînâ ile Ebû Sa'îd-i Ebü'l-Hayr'ın aralarında geçen yazışmanın bir nebze olsun aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda eserin bilinen tek nüshasının transkripsiyonu yapıldıktan sonra metni oluşturan unsurlar tespit edilmiş ve çeşitli yönleriyle incelemeye tabi tutulmuştur. Ele alınan konu bağlamında aynı yazışmaya yapılmış diğer şerhler tanıtılmış ve Nev'î'nin şerhi diğer şerhlerle muhteva açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu tez bağlamında İbn Sînâ ile Ebû Sa'îd'in görüşme ve yazışmaları ile ilgili tartışmalar ele alınmaktadır. Bu şerhin içerisinde ayrıca Nev'î'ye ait bir“Haşr Risalesi”bulunduğu tespit edilmiştir. Şeyhülislâm Kemalpaşazâde'nin bu yazışma hakkında bilinmeyen bir şerhinin ortaya çıkarılmış olması da bu tezin bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the work of Nev'î Yahya (d. 1599), Şerh-i Cevâb-ı İbn Sînâ Be-Suʾâl-i Ebû Saîd. It is also possible to name this work, which is the only known Turkish commentary about the correspondence between Avicenna (d. 1037) and Abu Said-i Abu'l-Khayr (d. 1049), as al-Risâlât al-Sûfiyye. This study reveals a new work of Nev'î that sheds light on the correspondence between Avicenna and Abu Said-i Abu'l-Khayr. After transcribing of the only known copy of the work, I identified elements that make up the text and examined them from various perspectives. In the context of the subject discussed, other commentaries on the same correspondence are introduced and Nev'î's commentary is compared with other commentaries in terms of content. Also, in the context of this thesis, arguments about Avicenna and Abu Said's meetings and correspondence are discussed. I also found that there was a brief treatise of Nev'î in that manuscript. It is among the findings of this thesis that an unknown commentary of Şeyhülislâm Kemalpaşazâde was revealed about this correspondence. (See Appendix A for an extended abstract.)