Özgürlük hareketleri ve Anayasalar Türklerde Töre Hukuku
Freedom movements and Constitutions in the Turks 'Law of Morals'
  1. Tez No: 644500
  2. Yazar: RUHİ BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KORHAN MASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Özgürlük insanın tarih sahnesine çıkışından bu yana en çok talep edilen ve en çok tartışılan konulardan birisidir. Özgürlük tarihin her döneminde gerek birey gerekse toplum, devlet bağlamında en çok tartışılan ve tanımlanması zor kavramlardan birisidir. Antik çağlardan beri gelen özgürlük talepleri ve özgürlüğe bakış açıları her dönem farklılaşarak günümüze kadar gelmiştir. Antik Yunan'daki özgürlük, devlet ilişkisi ve devletin yönetim anlayışındaki fren denge sistemi anayasacılık hareketlerinin ve demokrasinin temelini oluşturmuştur. İnsanlık tarihi ile başlayan özgürlük hareketlerinin anayasalaşma süreçleri, felsefeci ve filozofların özgürlük anlayışları, semavi dinlerin özgürlüklere bakış açıları,Türk kültüründeki anayasacılık hareketleri, Orta Asya Türk devletlerindeki törenin bir anayasa olup olmadığı, bununla ilgili olarak hukukçu görüşleri, kurultay ve toylarda alınan kararların demokrasi örneği olup olmadıkları, Aydınlanma Dönemi'nden başlayarak günümüze kadar olan özgürlük hareketleri ve anayasalarının adaleti sağlamada, eski Türk töresi ve İslam hukuku kadar etkili olup olmadığı ve bunun nedenleri ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu çalışma ile cevaplanacak başlıca sorular; Türk töresi anayasa mıdır? Eski Türklerde töre adalet ve özgürlüğü sağlamaya yetmiş midir? Günümüz modernizmin de, özgürlükler ve demokrasi tam olarak gerçekleşebiliyor mu? Modern dünyada gerçekten özgür müyüz? Modernite, bir kapitalist modernite midir? Yeni bir özgürlük ve demokrasi anlayışına ihtiyaç var mıdır? Tezimizde bu sorulara cevap aranacak ve konulara derinlemesine açıklama getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Freedom has been one of the most demanded and most debated issues since the introduction of human history. Freedom is one of the most discussed and difficult to define concepts in the context of the state, both individual and society, in every period of history. Demands of freedom and perspectives on freedom since ancient times have been different every period and have survived to the present day. The brake balance system in freedom, state relations and government management in ancient Greece formed the basis of constitutional movements and democracy. Constitutional processes of freedom movements starting with the history of humanity, philosophers and philosophers' understanding of freedom, perspectives of heavenly religions, constitutional movements in Turkish culture, whether or not the ceremony in Central Asian Turkish states is a constitution, the opinions of lawyers about this, the decisions taken in the congress and toys are examples of democracy. the freedom movements and constitutions that they did not exist from the time of enlightenment to the present day will be tried to be determined as to whether they were as effective as the old Turkish ceremony and Islamic law and their reasons. The main questions to be answered with this study are; Is the Turkish moral a constitution? Is it enough to provide justice and freedom to the old Turks? Could freedoms and democracy fully realize in today's modernism? Are we really free in the modern world? Is modernity a capitalist modernity? Is there a need for a new understanding of freedom and democracy? In our thesis, answers to these questions will be sought and an in-depth explanation will be provided.