Ali Şeriati'ye göre dinlerde tevhit ve şirk diyalektiği
According to Ali Shariati dialectic of tawhid and shirk in religions
  1. Tez No: 644543
  2. Yazar: CANSU İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Ali Şeriati'nin tevhid ve şirk ile ilgili görüşleri ile dinleri incelerken ve dinlerin konumunu sorgularken kullandığı metotlardan olan tevhid ve şirk diyalektiği yöntemini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Şeriati'nin düşünce dizgesini ifade etmeyi hedefleyen ilk bölümünde Şeriati'nin hayatı, fikirsel oluşum süreci, düşünce sistemi ile eserleri incelenmiştir. İkinci bölüm Şeriati'nin tevhid ile ilgili görüşlerini kapsayacak şekilde ele alınmış ve tevhid ekseninde geliştirdiği dünya tasavvurunun inşası yönünde ortaya koyduğu özgün fikir ve önerileri sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise Şeriati'nin şirk kavramı hakkındaki düşünceleri, şirke yüklediği anlam ve şirk tehlikesi hakkındaki çıkarımları incelenmiş, hemen ardından Şeriati'nin dinleri inceleme metodolojilerinden olan ve tezimizin ana konusunu oluşturan tevhid-şirk diyalektiği yöntemi konu edinilmiş ve bu yöntemi nasıl temellendirdiğine değinilmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise genel olarak Şeriati'nin tevhid ve şirk öğretisinin değerlendirilmesi ortaya konarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the method of tawhid and shirk dialectics which is one of the methods used by Ali Shariati while examining religions through his views on tawhid and shirk, while questioning the position of religions. This study consists of three chapters. In the first chapter that aims to express Shariati's system of thought, his life, intellectual formation process, system of thought and works are examined. The second chapter is discussed in the way that comprises Shariati's views on tawhid and his original ideas and suggestions which he put forward to build the world vision that he developed on the axis of tawhid are presented. In the third chapter, the opinions of Shariati on the concept of shirk, the meaning he placed on the shirk and his inferences about the danger of shirk are examined and right afterwards the method of tawhid-shirk dialectics which is one of the methodologies of Shariati's study of religions and which constitutes the main subject of our thesis is discussed and how he founded this method is mentioned. In the evaluation and conclusion chapter, the study is concluded with the general evaluation of the tawhid and shirk teachings of Shariati.