Yeşil binaları yaygınlaştırabilecek davranışsal maliye yaklaşımları
Behavioural public finance approches that popularize green buildings
- Tez No: 644570
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUSTAFA ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dışsallıklar konusunun en büyük alanlarından olan çevresel negatif dışsallıkların günümüzdeki en büyük nedenlerinden birisi, binaların yaşam döngüsü boyunca harcadıkları enerji kaynaklarından dolayı yaydıkları emisyondur. Bu negatif dışsallıkların önlenerek çevrenin korunabilmesi adına yaşam döngüsünde çevre dostu yeşil enerjilerin kullanıldığı yeşil binaların yaygınlaştırılması, çevrenin korunması adına önemli bir adımdır. Yeşil binaların çevresel faydalarının yanında; kullandığı enerjilerin sürdürülebilir ve yenilenebilir olması nedeniyle Türkiye gibi enerji konusunda dışa bağımlı ülkelerde cari açığı ve kullanıcıların faturalarını azaltarak ekonomik yönden olumlu katkılar sağladığı gözlemlenmiştir. Böylece binaların inşası sırasında katlanılan ek maliyetler kısa sürede kendisini amorti edebilmektedir. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen insanların yeşil bina kullanımına yeterince yönelmediği ve tercih etmediği görülmektedir. Bu çalışmada bunun nedenlerini araştırmak adına kişilerin geleneksel iktisat anlayışının aksine rasyonel kararlar veremediği tezini ortaya koyan davranışsal iktisat incelenmiştir. Buradan yola çıkılarak davranışsal maliye kapsamında, bu irrasyonel tüketici davranışları göz önünde bulundurularak olası çözümler incelenmiş ve hükümetler tarafından buna uygun nasıl politikalar yürütülmesi gerektiğine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial reasons for environmental negative externalities, which is one of the biggest fields of externalities issue, is the emission arising from energy resources that are used throughout the life cycle of buildings. Popularization of green buildings which are consuming environmentally friendly energy is an essential step for protection of environment. In addition to environmental benefits of green buildings, it is observed that the usage of renewable and sustainable energy make positive contribution to economy because of reduced payments related with energy consumption of users, and also reduced current deficit, especially for countries which rely heavily on outside energy sources, such as Turkey. Thus, incremental costs for construction of green building pay for itself in a short span of time. It is observed that despite all these positive aspects, people don't tend to utilize green buildings adequately. In order to examine the reasons of this tendency, behavioral economics approach which claims that people can't make rational decisions is studied in this research, on the contrary of traditional economics point of view. Within the context of behavioral public finance, possible solutions are analyzed according to these irrational consumer behaviors and suggestions are offered for which policies should be followed by governments.