Çocukluk çağı travması ve somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
Mediator role of difficulties in emotion regulation on the relationship of childhood trauma with somatization
  1. Tez No: 644584
  2. Yazar: İPEK İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, çocukluk çağı travması ve somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yaş ortalamaları 24.8 (SS = 6.49) olan 219 kişi (%70.8 kadın, %29.2 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri anket ile internet üzerinden toplanmıştır. Araştırmada, katılımcıların demografik özellikleri için Kişisel Bilgi Formu, çocukluk çağı travmalarını ölçmek için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), duygu düzenleme güçlüğünü ölçmek için Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği – Kısa Form (DDGÖ-16) ve somatizasyon düzeylerini ölçmek için Somatizasyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS programı ve SPSS PROCESS eklentisi ile analiz edilmiştir. Bulgular, bağımsız örneklem t-test, ANOVA, korelasyon analizi ve SPSS PROCESS eklentisi ile aracı değişken analizi ile elde edilmiştir. Korelasyon analizlerine göre, çocukluk çağı travması, somatizasyon düzeyi ve duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aracı değişken analizi sonucunda, çocukluk çağı travması ve somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü olduğu bulunmuştur. Elde edilmiş bulgular, alanyazındaki bilgiler eşliğinde değerlendirilmiş, klinik doğurgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate mediator role of difficulties in emotion regulation on the relationship of childhood traumas and somatization. Sample of this study consist of 219 individuals with an average age of 24.8 (SD = 6.49), (70.8% women, 29.2% men). The data of the research were collected via the internet. In the research, Personal Information Form was used for the demographic characteristics of the participants. Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) was used to measure childhood traumas. Somatization Scale (SS) was used to measure somatization scores. Also, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16) was used to measure difficulties in emotion regulation. The results were analyzed by the SPSS program and SPSS PROCESS Macro. The data were obtained by independent sample T-test, ANOVA, correlation analysis and mediation analysis. According to the correlation analyses, significant positive relationships were found between childhood trauma, somatization and difficulties in emotion regulation. According to the mediation analysis, it was found that difficulties in emotion regulation play a mediating role in the relationship between childhood trauma and somatization. The findings were evaluated with the information in the literature and clinical implications were discussed.