Çocukluk çağı travması ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün incelenmesi
The role of alexithymia and emotion regulation difficulties in the relationship between childhood trauma and somatization
- Tez No: 922461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travması ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitimi ile duygu düzenleme güçlüğünün rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışma kapsamında kartopu örnekleme yoluyla ulaşılan 311 üniversite öğrencisine Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır. Katılımcıların puanlarının arasındaki ilişki SPSS Macro Process/Model 6 ile değerlendirilmiş ve Seri Çoklu Aracılık analizi ile aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü değişkenlerinin aracılık rolleri incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, çocukluk çağı travmaları ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün seri aracılık rolü etkisinin olduğu görülmüştür. Bunun yanında çocukluk çağı travma puanları arttıkça aleksitimi, duygu düzenleme güçlüğü ve somatizasyon puanlarının da arttığı görülmüştür. Aynı zamanda aleksitimi düzeyi ile duygu düzenleme güçlüğü ve somatizasyon puanları arasında ve duygu düzenleme düzeyi ile somatizasyon puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Özetle, çocukluk çağı travmaları ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitiminin ve duygu düzenleme güçlüğünün birlikte sıralı olarak aracılık rolü oynadığı belirlenmiştir. Araştırmada ele alınan çocukluk çağı travması ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün rolleri literatür bağlamında tartışılmış; araştırmanın sınırlılıkları klinik alana yönelik öneriler ve araştırmanın olası katkılarıyla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of alexithymia and difficulties in emotion regulation in the relationship between childhood trauma and somatization. For this purpose, Childhood Trauma Questionnaire, Toronto Alexithymia Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, and Brief Symptom Inventory were administered to 311 university students reached through snowball sampling. The relationships between participants' scores were evaluated using SPSS Macro Process/Model 6, and the mediating roles of alexithymia and difficulties in emotion regulation were examined through serial multiple mediation analysis. According to the analysis results, alexithymia and difficulties in emotion regulation had a serial mediating role in the relationship between childhood trauma and somatization. Additionally, it was observed that as childhood trauma scores increased, alexithymia, difficulties in emotion regulation, and somatization scores also increased. Furthermore, significant positive relationships were found between levels of alexithymia and difficulties in emotion regulation, and somatization scores, as well as between difficulties in emotion regulation and somatization scores. In summary, it was determined that alexithymia and difficulties in emotion regulation play a sequential mediating role in the relationship between childhood trauma and somatization. The roles of alexithymia and difficulties in emotion regulation in the relationship between childhood trauma and somatization were discussed in the context of the literature; the limitations of the study, clinical implications, and potential contributions of the research were also presented.