A study of visual saliency for free-viewing and task-oriented condition
Serbest görüntüleme ve görev güdümlü görsel dikkat-çekerlik çalışması
- Tez No: 644599
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KURTULUŞ ÇAPIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÇELİKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Visual saliency is a widely studied field in computer science. The visual saliency is a field concerning people's visual attention while seeing visual stimuli, an image or frames in a video sequence, and visual saliency methods aim at estimating people's eye fixations correctly. While humans have a granted and comprehensive sight ability provided by the human visual system (HVS), it is not effortless for visual saliency approaches to catch eye fixation points easily and very accurately. Thus, there may be different visual saliency approaches to handle different types of visual attention, affected by viewing conditions or goals of the viewing. In this thesis, we determine to analyze proposed visual saliency methods for different viewing conditions and different attention types, i.e. bottom-up and top-down. Bottom-up visual attention emerges when people observe visual stimuli freely. Topdown visual attention appears when people view visual stimuli related to the content and the viewer has a goal to consider while viewing the visual stimuli. In the first part of the thesis, we explain our study in which we examine state-ofthe-art visual saliency methods for 2D desktop and 3D VR viewing conditions. In the second part of the thesis, we focus on top-down visual attention and integrate visual saliency predictions for different goals of the viewers into a single Generative Adversarial Network (GAN) [1] structure.
Özet (Çeviri)
Görsel dikkat-çekerlik bilgisayar bilimlerinde genişçe çalışılan bir konudur. Görsel dikkat-çekerlik insanların görsel bir uyaranı, resim veya bir videonun çerçeveleri, izlerkenki görsel dikkatiyle alakalıdır ve görsel dikkat-çekerlik metotları insanların bakış sabitlemelerini doğru tahmin etmeyi hedefler. İnsanların insan görsel sistemi tarafından halihazırda, kapsamlı görü kabiliyetleri varken, dikkat-çekerlik yaklaşımları için bakış sabitlemelerini çabasız ve doğruca yakalamak kolay değildir. Bu sebeple, görüntüleme şartları veya görüntüleme amaçlarından etkilenen farklı görsel dikkat çeşitleri için farklı görsel dikkatçekerlik yakşaşımları olabilir. Bu tezde, sunumuş görsel-dikkat çekerlik metotlarını farklı görüntüleme şartları ve farklı dikkat tipleri, örn.: alttantepeye, tepeden-alta, için analiz etmeyi amaçladık. Alttan-tepeye görsel dikkat görsel uyaranın amaçsızca göz gezdirilmesidir. Tepden-alta görsel dikkat görsel uyaran içerikle alakalıdır ve izleyicinin uyaranı izlerken dikkate aldığı bir amacı vardır. Bu tezin ilk kısmında literatürdeki görsel dikkat-çekerlik metotlarını 2B masa üstü ve 3B sanal gerçeklik görüntüleme şartları için incelediğimiz çalışmamızı detaylandırdık. Tezin ikinci aşamasında tepeden-alta görsel dikkate ve izleyicilerin farklı amaçları için dikkat-çekerlik tahminlerini tek bir Üretici Çekişmeli Ağ yapısına entegre etmeye odaklandık.