Mobilya tasarımında ahşap malzeme kullanımının değerlendirilmesi: Bursa İnegöl mobilya firmaları örneği
Evaluation of wood materials in furniture design: The example of Bursa Inegol furniture companies
- Tez No: 644598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ahşap, en eski yapı malzemesi olarak insanoğlunun barınma, korunma gibi temel ihtiyaçlarını sağlayan doğal yapı malzemelerinden biridir. Diğer yapı malzemelerinden farklı olarak sıcak ve doğal bir malzeme olduğu için yapılarda daha çok iç mekânlarda kullanılmaktadır. Ahşap yapı malzemeleri dış cephe kaplamalarında, taşıyıcı sistemde, doğrama, tavan-döşeme kaplamalarında, pencere, kapı yapımında kullanılsa da daha çok mobilya üretiminde ve iç mekân bitirme malzemesi olarak kullanılmaktadır. Başlangıçta yapı üretiminde kullanıldığı, ahşap çatkı vb. olarak uzun yıllar bu amaçla kullanılmaya devam edildiği, ilerleyen dönemlerde ise ahşap tüketiminin artmasıyla doğal kaynak korunumunu sağlamak için yapı üretiminde kullanımının bir dereceye kadar azaldığı görülmektedir. Bununla birlikte ahşap malzemenin iç mekânda ve mobilya üretiminde kullanımı devam etmiştir. Günümüzde ormanların çeşitli nedenlerle zarar görüp, azalması kullanımını bir miktar azaltsa da ahşap farklı formlarda hâlâ sık kullanılmaktadır. Bu sebeple bazı işlemler görerek ekonomik amaçlı, doğal ahşaptan üretilen kompozit malzemeler kullanılmaktadır. Ahşabın talaşı, tozu, arta kalan parçaları farklı işlemler görerek ve teknolojinin gelişmesi, kullanılan kimyasal maddelerle birlikte yeni bir ahşap malzemesi elde edilmektedir. Bu da ahşabın dayanımını olumlu yönde etkilemektedir. Farklı şekilde elde edilmiş ahşap malzeme türleri mobilya sektöründe en sık kullanılan malzeme türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaçla kullanılan malzeme ithal edilerek veya yerli ahşaptan elde edilerek kullanımı sürmektedir. Türkiye ahşap mobilya sanayinde İnegöl ilçesinde bulunan üretici firmaların üretim kapasiteleri, tasarımı yapılan ürünlerin miktarına ilişkin veriler, mobilya üretimi gerçekleştirilirken kullanılan malzemelerin ithal ve yerli olması gibi konular işlenerek mobilya sektörünün Türkiye'deki konumu incelenmiştir. Çalışmanın bu doğrultusunda birinci bölümünde tezimizin giriş bölümü bulunmaktadır. İkinci bölümde mobilyanın tarihsel gelişimi, üçüncü bölümde ahşabın yapısı, teknolojik özellikleri, ağaç sınıflandırılması, ağacın bozulması, onarımı ve korunması ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Türkiye'de ve Dünya'daki mobilya sektörünün durumu, beşinci bölümde ise Bursa-İnegöl'deki mobilya firmaları incelenmiş olup firma yetkilileri ve tasarımcılarıyla anket çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda Türkiye de Bursa-İnegöl şehrindeki mobilya üretici firmaları araştırılmış ve tasarımcılarıyla görüşmeler yapılarak firmaların tasarımlarının piyasada ne konumda oldukları, ihracat oranları ve tasarıma ne derecede önem verildiği anketler ve yüz yüze görüşmeler sayesinde veriler toplanmıştır. Sonuç olarak firmaların mobilyalarında hangi malzemeleri kullanarak üretim gerçekleştirdikleri, bu mobilyalar için malzemelerinin ne kadarını yerli kullanıp, ne kadarını ithal ederek üretildiği verilerine ulaşılmıştır. Firmaların tasarıma verdikleri önemi ve tasarım departmanları olmasına rağmen neden dışarıdan tasarım desteği alındığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood, as the oldest building material, is one of the natural building materials that provide the basic needs of human beings such as shelter and protection. As it is a hot and natural material, it is used mostly in interior spaces as it is different from other building materials. Although wood building materials are used in exterior cladding, bearing system, joinery, ceiling-floor coverings, windows and doors, they are mostly used in furniture production and interior finishing materials. It was originally used in building production, wood frame and so on. It has been used for many years for this purpose. However, the use of wood material in the interior and furniture production continued. Today, although the forests have been damaged due to various reasons and their use has been reduced to some extent, wood is still used frequently in different forms. For this reason, composite materials produced from natural wood are used for economic purposes. A new wood material is obtained by using the wood shavings, dust, residual parts in different processes and with the development of technology and the chemicals used. This has a positive effect on the strength of wood. The different types of wood materials obtained are the most commonly used materials in the furniture sector. The material used for this purpose is imported or obtained from domestic wood and continues to be used. production capacity of manufacturers in Turkey wooden furniture industry in İnegöl, data on the amount of product made design, the location of the Turkey imported furniture production while performing materials used and issues are processed furniture, such as the indigenous sector will be examined. In the first part of this study, there is the introduction part of our thesis. In the second part, the historical development of furniture, in the third part the structure of the wood, technological features, tree classification, degradation, repair and protection of the tree are discussed. The state of the fourth part of the furniture sector in Turkey and in the world, the fifth part is examined in Bursa-İnegöl furniture companies and designers with company officials survey was conducted. In this context, Turkey in Bursa-furniture manufacturers in Inegol town researched and through interviews with designers firm of design they are in what position in the market, thanks to exports ratio and design what degree of importance given that surveys and face to face interviews, data were collected. As a result, it has been obtained data on which materials are produced by the firms in their furniture, how much of their materials are used for domestic and how much of them are produced by importing. The importance of firms to design and why they received external design support, although there are design departments, were investigated.