Tuyuhun tarihi (M.S.III.-VII. yüzyıl)
The history of Tuyuhun's (III.-VII. century AD)
  1. Tez No: 644614
  2. Yazar: ZEKİ TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türklüğü veya Moğolluğu tartışmalı olan Tuyuhunlar Türk tarihi ile yakından ilgilidir. Çin kaynaklarının ifadesi ile“Onların geleneği Türklerle aynıdır”. Onlar yaklaşık 350 yıllık bir devlet yaşatmışsa da bu konuda Türk bilim dünyasında yapılan çalışma birkaç sayfayı geçmez. Tuyuhunlar ile ilgili bilgiler büyük ölçüde Çin kaynaklarındadır. Onlar Çin'in Liaoxi veya Liaodong bölgesinden bugünkü Gansu ve Kök Nur bölgesine göç ettiler, zamanla kendilerine Hun, Moğol ve proto-Tibet (Di ve Qiang) boylarını kattılar, arazilerini genişlettiler, Doğu Türkistan'ın güneydoğu bölümüne uzanıp İpek Yolu'nda paydaş oldular. Yine onlar Türk devletlerinde gördüğümüz iki kanatlı devlet yapısını uyguladılar. Çin'deki devletlerden Song, Tabgaç, Sui ve Tang ile siyasi ve askeri hadiseler yaşadılar. Bir dönem Kök-Türklere bağlandılar. Onlar hakkındaki kayıtlar bizim tarih hazinemizin bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Tuyuhuns, whose Turkish or Mongolian origins have been disputed, are closely related to Turkish history. According to the Chinese sources,“Their tradition is the same as Turks”. Although their statehood lasted nearly 350 years, the study on this matter in the Turkish scientific world does not exceed several pages. Information about Tuyuhuns mostly comes from Chinese sources. They migrated from the Liaodong region of China to today's Gansu and Kok nor; over time they added Hun, Mongolian, and proto-Tibetan (Di and Qiang) tribes, expanded the land; reached the southeast part of East Turkistan and became stakeholders of the Silk Road. Again, they implemented the two-winged state structure seen in the Turkish states. Political and military incidents have occurred with Song, Tabgaç, Sui, and Tang from the States of China. They were connected for some period to Kok-Turks. Records about them are part of our historic treasure.