Üremeye yardımcı tedavi merkezlerinin hukuki sorumluluğu
Legal responsibility of assisted-reproduction treatment centers
  1. Tez No: 644613
  2. Yazar: SÜMEYYE MİRAÇ ALİŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tıbbi gerekçelerle doğal yollardan çocuk sahibi olamayan veya doğal yollardan çocuk sahibi olmayı tercih etmeyen kişiler artık üremeye yardımcı tedavi yöntemlerine sıklıkla başvurmaktadır. Elbette bu yöntemlerin uygulanması tıbbi müdahale kavramı kapsamında değerlendirildiğinden, uygulama esaslarının hukukî çerçevede belirlenmesi ve belirli kurallar koyulması da zorunlu hâle gelmiştir. Bu sebeple ülkemizde de 2014 yılında Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmelik üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinde uyulması gereken kurallara dair genel bir çerçeve çizmektedir. İşte bu çalışmamızda konuyu düzenleyen güncel Yönetmelik hükümleri kapsamında, ilk bölümde üremeye yardımcı tedavi kavramının ne olduğu, bu yöntemlerin uygulanması sebebiyle ortaya çıkabilecek soybağı sorunlarının neler olduğu irdelenecektir. İkinci bölümde ise üremeye yardımcı tedaviyi uygulayan merkezlerin sağlık hukukunun ve ilgili mevzuatın gerektirdiği kurallara uymaması durumunda hukukî sorumluluğunun kapsamı değerlendirilecek, üçüncü bölümde ise bu sorumluluktan kaynaklanan tazminat yükümlülüğü hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
People who are not able to have or don't want to have a baby with natural way apply to the assisted-reproduction treatments frequently. Surely, as these treatments are evaluated as medical intervention, it has become compulsory to create a legal framework for the fundamentals of these treatmets and to impose some legal rules. As a consequence, Regulation for Assisted Reproduction Treatments and Asssited Reproduction Treatment Centers have made in 2014. This Regulation creates a general framework for the rules that must be attended while these treatments are applied. At this work in the first chapter, the concept of assisted reproduciton treatments and problems of paternity derive from these treatments will be examined under the rules of the Regulation. In the second chapter, legal responsibility of the assisted reproduction centers comes from the breach of rules of health law and relevant codes. In the third chapter, information will be given about the compensation obligation derives from the legal responsibility.