Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bağlamında kamu personel rejiminin dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi
Transformation of the public personnel regime in the context of the Presidential System of Government and Presidential Human Resources Office
  1. Tez No: 644632
  2. Yazar: FURKAN SAİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kamu personel rejimi siyaset, idare ve toplumsal unsurların bir yansıması olarak görülmektedir. Kamu personel rejiminin belirlenmesinde birçok farklı yapısal ve işlevsel unsurdan bahsetmek mümkündür. Kamu personel rejimi de ülkeden ülkeye farklılık göstermekte olup yönetim sistemlerinin etkilerini içinde barındırmaktadır. Oluşturulan kamu personel yapısı ve işleviyle birlikte insan kaynağının doğru ve etkin şekilde kullanılması kamu yönetimi ve hizmetlerinin sunumunu da değiştirmektedir. Kamu personel rejiminin amacı da buradan hareketle kamu personelinin yapısal ve işlevsel olarak sorunlu alanlarına çözümler üretmektir. Bu çalışma, kamu personel rejiminin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle nasıl bir dönüşüm yaşadığını yapısal ve işlevsel bağlamda ele almaktadır. Öncelikle kamu personel rejimi hakkında tanım, tarihsel ve kuramsal süreç, neoliberal politikaların Türk kamu personel rejimine etkisi ile Türk kamu personel rejiminin temel özellikleri ve sorunlu alanları verilmiş, ardından yeni hükümet sisteminin kamu personel rejiminde yapısal ve işlevsel dönüşümleri açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak CBİKO (Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi) literatür çerçevesinde analiz edilerek kamu personel rejimine etkisi sunulmuştur. Çalışmada kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve bu alanda yeterli çalışmalar olmaması nedeniyle elde edilen verilerin literatüre katkı sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The public personnel regime is seen as a reflection of the political, administrative and social elements. It is possible to mention many different structural and functional elements in determining the public personnel regime. The public personnel regime also differs from country to country and contains the effects of the management systems. The provision of Public Administration and services changes with the proper and effective use of human resources of the public personnel structures and functions created. The aim of the public personnel regime is to produce solutions to the structural and functional problem areas of public personnel. This study deals with the structural and functional context of how the public personnel regime has undergone a transformation with the Presidential government system. Public personnel regime is primarily about the definition, historical and theoretical process, with the influence of the neoliberal policies of the Turkish public personnel regime and problem areas given the basic features of the Turkish public personnel regime, then the new government system structural and functional transformations are discussed in the public personnel regime. Finally, CBIKO (Presidential Human Resources Office) has been analyzed within the framework of the literature and its effect on public personnel regime has been presented. The study carried out a comprehensive literature review and, due to the lack of adequate studies in this area, it was aimed that the data obtained would contribute to the literature.