Eskişehir ekolojisinde ikinci ürün yem bezelyesi (Pisum sativum spp. arvense) ve sudan otu (Sorghum sudanense) karışımlarının verim ve rekabet ilişkisi
Yield and competition relationships of second crop forage pea (Pisum sativum spp. arvense) and sudangrass (Sorghum sudanense) mixture under Eskisehir ecology
  1. Tez No: 644636
  2. Yazar: AYŞE KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ERKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Eskişehir koşullarında ikinci ürün yetiştirme döneminde yürütülen bu çalışmada, yem bezelyesinin (Taşkent) farklı bitki sıklığı (80, 100 ve120 adet/m2) ile sudan otunun (Gözde80) farklı oranlarda (%25 ve %50) karışık ekimleri yapılmış ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı kurulan çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin araştırma ve deneme arazisinde yürütülmüştür. Çalışmada kompozisyonda baklagil oranı, bitki boyu, yaş ot verimi, kuru ot verimi, yaş kök üretimi, kuru kök üretimi, karbon kazancı, toprak üstü ve toprak altı rekabet parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; yem bezelyesinde farklı ekim sıklığı uygulamalarında incelenen özellikler bakımından önemli bir farklılığın olmadığı, sudan otunun farklı ekim oranlarında ise önemli olduğu belirlenmiştir. Sudan otunun farklı oranlarında kompozisyonda baklagil oranı 58,6-100, bitki boyu 144,5-216,7 cm, yaş ot verimi 1682,8- 6841,9 kg/da, kuru ot verimi 295,6-995,7 kg/da, yaş kök üretimi 17,5-100,3 kg/da, kuru kök üretimi 3,0-32,3 kg, karbon kazancı 38,7-215,3 kg/da, toprak üstü rekabet 0,611-0,619, toprak altı rekabet 0,886-0,893 arasında değişmiştir. Yapılan bir yılık sonuçlara göre ikinci ürün olarak yem bezelyesinin 120 adet/m2'de sudan otu ile %25 oranında karışık ekilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out during the second crop season in Eskisehir conditions to examine the relationships among the intercropping of different plant density (80, 100, 120 plants/m2) of forage pea (Taşkent) an different seeding rates (25 and 50%) of Sudangrass (Gözde 80). This experiment was designed in a Randomized Complete Block desing with three replications and conducted in the research and experiment field of Eskişehir Osmangazi University. Legume ratio of the composition, plant height, fresh/dry forage yields, fresh/dry root productions, carbon gain, aboverground/belowground competition parameters were investigated. Result indicated that examined characteristics were not varied significantly among all the different intercropping systems but the different seeding rates of sudangrass. Legume ratio (58,6 – 100%), plant height (144,5 – 216,7 cm), fresh forage yield (1682,8 – 6841,9 kg/da), dry forage yield (295,6 – 995,7 kg/da), fresh root production (17,5 – 100,3 kg/da), dry root production (3,0 – 32,3 kg/da), carbon gain (38,7 – 215,3 kg/da9, aboveground competition (0,611 – 0,619), and belowground competition (0,886 – 0,893) were varied between the different pant densities of Sudangrass. According to the one - year experiment results, forage pea cultivation should be done using 100 plant/m2 by intercropping 25 % of Sudangrass in the second crop season of Eskişehir.