Adults' lived experiences of excessive online game playing
Yetişkinlerin aşırı düzeyde çevrimiçi oyun oynama deneyimleri
  1. Tez No: 644657
  2. Yazar: ECE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezin amacı, yetişkinlerin aşırı düzeyde çevrimiçi oyun oynama deneyimlerini araştırmaktır. Bilhassa, kişilerin kendi anlatıları üzerinden, aşırı düzeyde çevrimiçi oyun oynamanın hayatlarındaki etkileri ve bu uğraşa atfettikleri anlamları incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Çevrimiçi oyunları aşırı düzeyde oynadıklarını ifade eden sekiz yetişkin erkekle yarıyapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz metodu ile yapılmış ve beş üst tema belirlenmiştir. Belirlenen temalar (1) çevrimiçi oyun oynamaya dair kaçıngan nitelikteki motivasyonlar, (2) çevrimiçi oyun ortamlarında kazanma ve tatmin olma hırsı, (3) çevrimiçi oyunları oynarken yaşanan yoğun duygular, (4) oyunun oynanabilirliğiyle ilgili anlatılarda yansıtılan tüm güçlü benlik-sunumları ve (5) üstün görülen bir başkasına göre tepkisel konumlanmadır. Bu temalar ilgili psikanalitik literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the lived experiences of adults who play online games excessively. In particular, it aims at investigating the individuals' accounts of their engagement in excessive online gaming in terms of the effects of online gaming in their lives and the meanings they attribute to it. Qualitative research is used for this purpose. Semi-structured interviews are done with eight male adults who state that their online gaming behavior is excessive. The data is analyzed to identify superordinate themes using Interpretative Phenomenological Analysis method. In the current thesis five superordinate themes were emerged, which are (1) escapist motivations to engage in excessive online gaming, (2) ambition to win and to be satisfied in online game spaces, (3) burst of emotions while playing online games, (4) omnipotent self-presentations as reflected in narratives of gameplay, and (5) reactive positioning with respect to a superior other. These results are discussed in the light of existing relevant literature.