Bağlanma stilleri ve örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of attachment styles and organizational commitment on job satisfaction
- Tez No: 967490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YÜCE AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, yetişkin bağlanma stillerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisini inceleyerek hem bireylerin erken dönemde geliştirdikleri duygusal örüntülerin iş yaşamına nasıl yansıdığını hem de örgütlerin bu süreçteki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Konu, kuramsal altyapıda yetişkin bağlanma kuramı ile örgütsel bağlılık ve iş tatmini kavramlarının kesişimine odaklanır. Güvenli veya güvensiz bağlanma stillerinin çalışanların örgüte duyduğu aidiyet, işinden elde ettiği doyum ve genel olarak örgüt içindeki davranışlarını nasıl şekillendirebileceğini teorik olarak tartışmak, bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışma, yetişkin bağlanma stillerinin (güvenli, korkulu, saplantılı, kayıtsız), örgütsel bağlılık (duygusal, devam, normatif) ve iş tatmini arasındaki ilişkilerini incelemek üzere nicel bir araştırma yöntemiyle tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 18-65 yaş arasındaki aktif olarak çalışanlar oluşturmakta olup, kolayda örnekleme yoluyla 243 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak İlişki Ölçekleri Anketi, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Anket formları çevrimiçi olarak sunulmuş, gönüllük esasına dayalı olarak doldurulmuştur. Araştırma bulguları, duygusal ve devam bağlılığının iş tatminini artırdığını; normatif bağlılığın ise iş tatminini azaltma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bağlanma stillerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi ise kısmen sınırlı veya dolaylı düzeyde kalmış; özellikle güvenli bağlanmanın iş tatmini üzerinde pozitif bir rol oynadığı, korkulu bağlanmanın ise iş tatminini olumsuz etkilediği ancak saplantılı ve kayıtsız bağlanmanın doğrudan anlamlı bir belirleyici olmadığı gözlenmiştir. Demografik değişkenlere bakıldığında, uzun süreli çalışma deneyiminin iş tatminini ve örgütsel bağlılığı artırabileceği ancak cinsiyet, medeni durum ve eğitim gibi faktörlerin bu değişkenler üzerinde belirgin bir fark yaratmadığı görülmüştür. Bu araştırma, yetişkin bağlanma modelleri ile örgütsel tutumlar arasındaki ilişkileri hem klinik psikoloji hem de örgütsel davranış perspektifinden ele alarak, iş tatmini ve bağlılık süreçlerinde erken dönem duygusal örüntülerin olası etkilerini göstermesi bakımından önem taşımaktadır. Bulgular, kurumların çalışan bağlılığını artırırken aynı zamanda çalışanların psikolojik ihtiyaçlarını gözetmesinin ve örgütsel politikaları bu doğrultuda kurgulamasının iş tatminini sürdürülebilir kılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of adult attachment styles on organizational commitment and job satisfaction, shedding light on how early emotional patterns developed by individuals carry over into their working lives, as well as the role organizations play in this process. The theoretical framework focuses on the intersection of adult attachment theory with the concepts of organizational commitment and job satisfaction. The primary question is how secure or insecure attachment styles might shape employees' sense of organizational belonging, overall job satisfaction, and behavior within the workplace. Designed as a quantitative research, this study investigates the relationships among adult attachment styles (secure, fearful, preoccupied, dismissing), organizational commitment (affective, continuance, normative), and job satisfaction. The population sample comprises adults over 18 who are currently employed, with data collected from 243 participants via convenience sampling. The data collection instruments include the Relationship Scales Questionnaire (assessing attachment styles), the Organizational Commitment Scale (measuring affective, continuance, and normative commitment), and the Job Satisfaction Scale. All questionnaires were administered online on a voluntary basis. The findings indicate that affective and continuance commitment positively influence job satisfaction, whereas normative commitment tends to reduce it. The effect of attachment styles on organizational commitment and job satisfaction appears relatively limited or indirect; specifically, secure attachment shows a positive relationship with job satisfaction, and fearful attachment is found to have a negative effect, whereas preoccupied and dismissing attachment styles did not emerge as direct significant predictors. Regarding demographic variables, it was observed that extensive work experience can enhance both job satisfaction and organizational commitment, yet factors such as gender, marital status, and education did not produce notable differences in these variables. By exploring the connections between adult attachment models and organizational attitudes from both clinical psychology and organizational behavior perspectives, this study underscores the potential influence of early emotional patterns on job satisfaction and commitment processes. The results suggest that while organizations strive to foster employee commitment, attending to employees' psychological needs and structuring organizational policies accordingly can help maintain job satisfaction on a sustainable level.