Evaluation of implementation and operation of tqm principlesin Turkish accreditation agency
  1. Tez No: 644670
  2. Yazar: Sami ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of South Wales
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında Türk Akreditasyon Kurumu'nda(TÜRKAK)Toplam Kalite Yönetimi (TKY) Prensiplerinin uygulanması ve işletilmesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. TKY prensiplerinin başarılı uygulanması için bir çok kalite gurusu ve araştırmacısı tarafından bir takım önemli prensipler önerilmiştir. Benzer olarak, Türk kamu sektörü de TKY uygulanması sürecinde genellikle karşılaşılan problemler ile karşılaşmaktadır. Bu tez çalışması ikincil bulguların test edilmesi için maksatlı örnekleme yaklaşımından faydalanılarakyarı yapılandırılmış bir takım görüşmelerin kullanılması ile gerçekleştirilen kesitsel bir çalışmayı içermektedir. Bu çalışmanın bulguları akreditasyon kurumlarının kalite yönetim sisteminin temelini oluşturan ISO 17011 standardının üst yönetimin liderliği, müşteri odaklılık, insankaynakları yönetimi ve sürekli iyileştirme ile proses yaklaşımı gibi bazı TKY prensipleriniiçerdiğini öne sürmektedir. Başka bir deyişle, TÜRKAK'ınTKY prensiplerini bilerek uygulama amacı olmasa daISO 17011 standardına uyarak bazı TKY prensiplerini hali hazırda uygulamaktadır. Ancak, ISO 17011'in TÜRKAK'ta uygulanması, standardın tek başına bütün TKY prensiplerinin uygulanması ve TÜRKAK'ta karşılaşılan kalite iyileştirme faaliyetlerine çalışanlarının katılımı ve uygun bir kurum kültürünün oluşturulmasının eksikliği gibi problemleri çözmekonularında yeterli olmadığını göstermiştir. Ayrıca yasal ve Türk toplumu ve kültürel konulara has problemler TÜRKAK'ta TKY prensiplerinin uygulanmasısürecinde birçok problem eklemiştir. Tez çalışması TKY prensiplerinin adapte edilmesi sürecinde karşılaşılabilecek yönetici pozisyonlarına atamaların yapılmasısürecinde politik müdahelelerin yapılması gibi muhtemel engellerin vurgulanması ile sonuçlandırılmıştır. TKY prensiplerinin TÜRKAK'ınkalite yönetim sistemine formal bir şekilde uyarlanması sürecinde bu tür engellerin nasil azalltilacagina iliskin oneriler tezin sonuç kısmında verilmiştir. Ayrıca, tez çalışması ISO 17011'in daha fazla TKY oryantasyonu çerçevesinde revise olmasının TÜRKAK ve diğer akreditasyon kuruluşlarının TKY prensiplerini daha kolay uygulamasına imkan vereceğini öne sürmektedir.Anahtar kelimeler: TKY kritik başarı faktörleri, engeller, TKY prensiplerinin uygulamasında engeller, ISO 17011, TÜRKAK.
Özet (Çeviri)
This research is aimed at evaluating implementation and operation of Total Quality Management (TQM) Principles inthe Turkish Accreditation Agency(TURKAK). There have been a number of key principles which are suggested by many quality gurus and researchers for a successful implementation of TQM. Similarly, globally as well as Turkish public sector have common obstacles during implementation of TQM principles.This research contains a cross sectional study using a series of semi-structured interviews by utilizingthe purposively sampling approach to test the findings of the secondary data.Findings of thisresearch suggest that ISO 17011 standard which forms the basis of the quality management systems of the accreditation bodies include some of TQM principlessuchasleadership of top management, customer focus, human resources management and process management with continuous improvement. That is to say, even though TURKAKdoes not have an objective to implement TQMprinciples purposively, it already implements some of TQM principlesby complying with ISO 17011. However, its implementation inTURKAK showedthat the standard on its own wasnot sufficient toimplement TQM principlesfully andsolve the problems encountered inTURKAK for instance,lack of involvement of employees into quality improvement activities and formation of an appropriate organisationalculture. Also, structural obstacles such as legislation and problems,inherentofTurkish societal and cultural issuesadded more problems during implementation of TQMprinciplesin TURKAK.The researchisconcluded by, highlighting the potential obstacles that the process of adapting TQM principlesmight encounter with e.g. political interference in recruitment process of managerial positions. Recommendations on how tomitigate these barrierswhileformally adaptingTQMprinciples in quality management system of TURKAK is provided at the end of research. Furthermore, the study suggeststhat revision of ISO 17011 towards a more TQM orientation will enable TURKAK and otheraccreditation bodies to implement those TQM principles more easily.Key words:TQM critical success factors, obstacles, barriers for the implementation of TQM principles, ISO 17011, TURKAK